Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Daniel Balch
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2015-2016
2014-2015
2013-2014
2012-2013
Team Name
Green Bay Preble East
Green Bay Preble/East
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/14
W
DEC 4-0
L. Gracyalny
Pulaski
Pulaski @ Green Bay Preble
Round 1
160
02/05
W
DEC 4-0
L. Gracyalny
Pulaski
Green Bay Preble @ Pulaski
Round 1
160
01/30
W
DEC 3-2 SV
C. Hooyman
De Pere
Dirk Sorenson Door County Classic
Placement Matches (16 Man)
160
01/30
L
MD 10-0
D. Kocourek
Reedsville
Dirk Sorenson Door County Classic
Semis & 3rd WB (16 Man)
160
01/30
W
F 0-0 5:00
N. Hendirckson
Sturgeon Bay / Sevastopol
Dirk Sorenson Door County Classic
Quarters & 1st WB (16 Man)
160
01/30
W
F 0-0 3:46
J. Streicher
Clintonville / Marion
Dirk Sorenson Door County Classic
Round 1 (16 Man)
160
01/23
W
F 4-8 3:58
A. Baatz
Fond Du Lac
2016 Zelinski Memorial Invitational
---
160
01/23
W
TF 15-0 4:00
D. Trimboli
---
2016 Zelinski Memorial Invitational
---
170
01/23
W
MD 12-4
R. Christensen
---
2016 Zelinski Memorial Invitational
---
170
01/23
W
DEC 9-4
C. McMorris
Brookfield Central
2016 Zelinski Memorial Invitational
---
170
01/16
L
DEC 9-3
L. McConnell
---
Cutler Classic Invitational
Placement Matches (12 Man)
170
01/16
W
DEC 8-5
J. Sell
Menasha
Cutler Classic Invitational
Semis & 1st Wrestleback (12 Man)
170
01/16
W
DEC 8-3
B. Kuphal
Ripon
Cutler Classic Invitational
Quarterfinals (12 Man)
170
01/15
W
MD 12-2
D. Glendenning
---
Green Bay Preble @ Bay Port
Round 1
182
01/09
L
DEC 17-10
B. DELZER
---
Brawl in the Falls
Semis & 3rd WB (16 Man)
160
01/09
L
DEC 11-4
W. Raatz
Edgar
Brawl in the Falls
Quarters & 1st WB (16 Man)
160
01/08
W
F 2-2 2:33
M. Kittleson
Sheboygan South
Green Bay Preble @ Sheboygan South
Round 1
160
12/19
L
DEC 5-2
D. Garrigan
Lena
Willard Schmidt Scramble
Placement
182
12/19
W
F 0-0 2:57
B. Sanderfoot
Kaukauna
Willard Schmidt Scramble
Round 5 (10 Man)
182
12/19
W
F 0-0 5:24
C. Cutty
Crivitz
Willard Schmidt Scramble
Round 4 (10 Man)
182
12/19
W
F 0-0 1:45
J. Williams
Lakeland
Willard Schmidt Scramble
Round 3 (10 Man)
182
12/19
L
F 0-0 3:42
O. Smith
Eau Claire Memorial
Willard Schmidt Scramble
Round 2 (10 Man)
182
12/18
W
F 0-0 1:14
B. Waier
Sheboygan North
Green Bay Preble @ Sheboygan North
Round 1
182
12/18
W
DEC 13-8
T.
---
De Pere vs. Green Bay Preble
Round 1
182
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/21
L
DEC 6-2
S. Rasmussen
---
WIAA D1 Sect. B Green Bay West/Southwest
3rd Place
152
02/21
L
MD 10-0
E. Luker
---
WIAA D1 Sect. B Green Bay West/Southwest
Semifinals (8 Man)
152
02/21
W
F 7-7 3:19
G. Oswald
---
WIAA D1 Sect. B Green Bay West/Southwest
Quarterfinals (8 Man)
152
02/14
W
DEF 0-0
D. Sundin
Bay Port
WIAA D1 Reg. 1- Green Bay Preble/East
2nd & 4th (8 Man)
152
02/14
L
DEC 6-3
S. Rasmussen
---
WIAA D1 Reg. 1- Green Bay Preble/East
1st, 3rd, 5th (8 Man)
152
02/14
W
MD 11-1
C. Waupoose
Shawano Community
WIAA D1 Reg. 1- Green Bay Preble/East
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
152
02/14
W
F 0-0 1:59
A. Geniesse
Green Bay West/ Southwest
WIAA D1 Reg. 1- Green Bay Preble/East
Quarterfinals (8 Man)
152
02/11
W
DEC 9-2
W. Tittle
Sheboygan South
Sheboygan South @ Green Bay Preble/East
Round 1
152
02/11
L
DEC 5-1
C. Dimoff
Sheboygan South
Sheboygan South @ Green Bay Preble/East
Round 1
160
02/05
W
DEC 9-2
W. Tittle
Sheboygan South
Sheboygan South @ Green Bay Preble/East
Round 1
152
01/31
L
DEC 3-2
B. Giesler
Oconto
Dirk Sorenson Door County Classic
Semis & 3rd WB (16 Man)
152
01/31
W
DEC 11-5
T. Young
Shiocton
Dirk Sorenson Door County Classic
2nd Wrestleback (16 Man)
152
01/31
L
DEC 9-4
A. Zeitler
Gillett / Suring
Dirk Sorenson Door County Classic
Quarters & 1st WB (16 Man)
152
01/31
W
F 0-0 1:28
T. Bednarek
North Fond du Lac
Dirk Sorenson Door County Classic
Round 1 (16 Man)
152
01/30
W
F 0-0
J. Backmann
---
Green Bay Preble/East @ De Pere
Round 1
152
01/24
W
F 2-2 1:16
G. Hock
Marquette
Zelinski Memorial Dual Tournament
---
160
01/24
L
DEC 2-0
H. Braun
Beaver Dam
Zelinski Memorial Dual Tournament
---
152
01/24
L
DEC 7-4
L. Lee
Merrill
Zelinski Memorial Dual Tournament
---
160
01/24
L
F 14-4 5:26
J. Adams
---
Zelinski Memorial Dual Tournament
---
152
01/24
L
DEC 8-1
R. Christensen
---
Zelinski Memorial Dual Tournament
---
152
01/24
W
F 0-0
P. Hall
Green Bay West/Southwest
Green Bay West/Southwest @ Green Bay Preble/East
Round 1
160
01/19
L
MD 12-4
M. May
---
Green Bay Preble/East @ Pulaski
Round 1
160
01/10
W
F 2-0 1:33
B. Bunnow
Appleton East
Trocat Scramble
Round 5 (6 Man)
152
01/10
W
DEC 11-4
R. Guesnon
Green Bay West/Southwest
Trocat Scramble
Round 4 (6 Man)
152
01/10
W
MD 13-4
B. Knudsen
Menomonee Falls
Trocat Scramble
Round 1 (6 Man)
152
12/29
L
DEC 5-3
J. Tallman
Mosinee
2014 Lourdes Academy OTW Classic
Round 3
152
12/29
L
DEC 5-3
J. Tallman
Mosinee
2014 Lourdes Academy OTW Classic
Round 3
152
12/29
L
DEC 6-4
N. Calarco
Wabeno
2014 Lourdes Academy OTW Classic
Round 1
152
12/29
L
DEC 6-4
N. Calarco
Wabeno
2014 Lourdes Academy OTW Classic
Round 1
152
12/20
L
DEC 6-2
J. Zellner
Luxemburg Casco
Willard Schmidt
Placement Matches (16 Man)
152
12/20
L
MD 13-0
T. Jensen
Eau Claire Memorial
Willard Schmidt
Round 4 (16 Man)
152
12/20
L
MD 9-0
M. Garriety
---
Willard Schmidt
Round 3 (16 Man)
152
12/20
W
DEC 9-3
C. Mirkes
Sturgeon Bay
Willard Schmidt
Round 2 (16 Man)
152
12/20
W
F 0-0 4:00
A. Leroy
---
Willard Schmidt
Round 1 (16 Man)
152
12/14
L
DEC 8-4
Z. Pogorzelski
Menomonee Falls
BATTLE ON THE BAY 2014
Championship
152
12/13
L
MD 14-5
S. Peters
---
BATTLE ON THE BAY 2014
Round 5 (24 Man)
152
12/13
W
DEC 6-4
T. Jacobi
Mukwonago
BATTLE ON THE BAY 2014
Round 4 (24 Man)
152
12/13
L
DEC 7-0
E. Alt
River Valley
BATTLE ON THE BAY 2014
Round 3 (24 Man)
152
12/12
W
DEC 4-2
L. Hutterer
Manitowoc Lincoln
Manitowoc Lincoln @ Green Bay Preble/East
Round 1
152
12/05
L
DEC 4-3
M. Klapper
Ashwaubenon
Green Bay Preble/East @ Ashwaubenon
Round 1
160
2013-2014
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/15
L
DEC 12-7
A. Hooyman
De Pere
D1 Reg. 1- Pulaski
1st, 3rd, 5th (8 Man)
170
02/15
L
DEC 13-9
B. Glime
Shawano Community
D1 Reg. 1- Pulaski
Quarterfinals (8 Man)
170
02/07
L
DEC 9-2
A. Hooyman
De Pere
De Pere @ Green Bay Preble/East
Round 1
170
02/01
L
MD 14-0
M. Gomm
Shiocton
Dirk Sorenson Door County Classic
2nd Wrestleback (16 Man)
170
02/01
L
MD 12-3
N. Kilian
North Fond du Lac / Springs
Dirk Sorenson Door County Classic
Round 1 (16 Man)
170
12/14
L
DEC 5-3
N. Thomson
Oconto Falls
Luxemburg-Casco JV Tournament
Round 5
160
12/14
W
F 10-5 5:13
B. Purdy
Mukwonago
Luxemburg-Casco JV Tournament
Round 4
160
12/14
W
F 8-5 3:01
C. Maske
Marinette
Luxemburg-Casco JV Tournament
Round 2
160
12/13
L
MD 11-0
V. Perez
---
Ashwaubenon @ Green Bay Preble/East
Round 1
170
2012-2013
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/26
L
DEC 8-6
J. Swanson
Green Bay Preble/East
2013 Bay Invitational
Placement Matches (16 Man)
138
01/26
W
DEC 4-2
A. Hahn
---
2013 Bay Invitational
Round 4 (16 Man)
138
01/26
L
DEC 5-2
J. Plale
---
2013 Bay Invitational
Round 2 (16 Man)
138
01/26
W
DEC 5-2
M. Ayesh
Greenfield
2013 Bay Invitational
Round 1 (16 Man)
138
12/08
L
DEC 7-3
C. Jones
Oconto Falls
Luxemburg-Casco JV Tournament
Round 4
138
12/08
W
F 2-0 0:36
A. D`Aquisto
Mukwonago
Luxemburg-Casco JV Tournament
Round 3
138
12/08
L
MD 9-0
M. Coyle
Hortonville
Luxemburg-Casco JV Tournament
Round 1
138
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024