Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Nacie Calarco
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2015-2016
2014-2015
2013-2014
Team Name
Wabeno
Wabeno-Laona
Wabeno/Laona
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/21
L
F 11-9 5:49
B. Milhans
Gillett/Suring
WIAA D3 Sect. B @ Bonduel
Quarterfinals (8 Man)
170
02/13
L
TF 20-4 5:25
N. Chapman
Crivitz
WIAA D3 Reg. 1- Three Lakes
1st, 3rd, 5th (8 Man)
170
02/13
W
F 0-0 2:54
T. Theisen
Crandon
WIAA D3 Reg. 1- Three Lakes
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
170
02/13
W
NC 0-0
T. Theisen
Crandon
WIAA D3 Reg. 1- Three Lakes
2nd Place Match (8 Man)
170
01/10
W
DEC 7-0
J. Kaster
Menominee MI
Brawl in the Falls
Placement Matches (16 Man)
170
01/09
L
F 5-0 1:49
A. Lasee
---
Brawl in the Falls
Semis & 3rd WB (16 Man)
170
01/09
W
F 3-3 7:10
C. Schanilec
---
Brawl in the Falls
Quarters & 1st WB (16 Man)
170
12/30
L
MD 14-4
T. Wittmus
Valders
2015 Lourdes Academy OTW Classic
Round 6
170
12/30
W
F 0-0 1:55
C. Binger
Belleville
2015 Lourdes Academy OTW Classic
Round 5b
170
12/29
L
F 0-0 0:34
R. Sigler
Cedarburg
2015 Lourdes Academy OTW Classic
Round 3
170
12/29
W
DEC 5-2
H. Newton
Markesan
2015 Lourdes Academy OTW Classic
Round 2
170
12/29
W
F 0-0 1:11
A. Spitzer
West Allis Nathan Hale
2015 Lourdes Academy OTW Classic
Round 1
170
12/13
L
MD 14-3
J. Pillath
Coleman
Rebel Invitational
1st and 3rd Place matches
170
12/12
L
F 0-0 0:57
N. Chapman
---
Rebel Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
170
12/12
W
F 0-0 1:54
C. Kincaid
Three Lakes
Rebel Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
170
12/09
L
DEC 2-0
A. Zeitler
Gillett/Suring
Gillett/Suring @ Wabeno/Laona
Round 1
170
12/05
W
F 0-0 2:55
B. Johnson
---
Oconto Invite 2015
Round 5 (6 Man)
170
12/05
W
MD 9-0
J. Doane
---
Oconto Invite 2015
Round 4 (6 Man)
170
12/05
W
F 0-0 2:24
J. Matti
Tomahawk
Oconto Invite 2015
Round 3 (6 Man)
170
12/05
L
DEC 15-11
H. Myszka
Crivitz
Wabeno/Laona @ Crivitz
Round 1
170
12/05
W
DEF 0-0
S. Reed
Oconto
Oconto Invite 2015
Round 2 (6 Man)
170
12/05
W
F 0-0 1:45
T. Moder
Shiocton
Oconto Invite 2015
Round 1 (6 Man)
170
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/21
L
DEC 7-1
J. Borgen
Amherst
WIAA D3 Sect. B Bonduel( at Shawano )
Quarterfinals (8 Man)
152
02/14
W
F 0-0 3:11
J. Fath
Three Lakes
WIAA D3 Reg. 1- Three Lakes
2nd Place (if necessary)
152
02/14
L
F 0-0 4:28
E. Hurkmans
Elcho
WIAA D3 Reg. 1- Three Lakes
1st Place Match
152
02/14
W
F 0-0 2:22
B. Torgenson
Crandon
WIAA D3 Reg. 1- Three Lakes
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
152
02/07
W
DEC 9-2
E. Hurkmans
Elcho
Northern Lakes Conference Championship
Round 5 (6 Man)
152
02/07
W
DEF 0-0
D. Vassar
Florence
Northern Lakes Conference Championship
Round 4 (6 Man)
152
02/07
L
DEC 2-1
T. Flannery
---
Northern Lakes Conference Championship
Round 2 (6 Man)
152
02/07
W
DEC 6-0
J. Fath
Three Lakes
Northern Lakes Conference Championship
Round 1 (6 Man)
152
01/30
L
MD 9-1
A. Zeitler
Gillett/Suring
Wabeno/Laona @ Gillett/Suring
Round 1
152
01/23
L
DEC 14-10
E. Hurkmans
Elcho
Elcho @ Wabeno/Laona
Round 1
152
01/10
L
DEC 7-6
A. Lemanski
Edgar
Brawl in the Falls
Semis & 3rd WB (16 Man)
152
01/10
W
F 2-0 0:57
T. Messerschmidt
Winniconne
Brawl in the Falls
2nd Wrestleback (16 Man)
152
01/10
L
F 8-3 1:11
D. Krueger
---
Brawl in the Falls
Quarters & 1st WB (16 Man)
152
01/10
W
F 2-0 1:31
A. Leroy
---
Brawl in the Falls
Round 1 (16 Man)
152
01/09
W
DEC 4-0
J. Doane
---
Crandon @ Wabeno/Laona
Round 1
152
01/04
L
MD 14-4
W. Dixon
---
Manawa Invitational
Placement Matches (16 Man)
152
01/03
L
F 0-0 5:25
N. Arguedas
New Prague, MN
Manawa Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
152
01/03
W
DEC 7-1
E. Hurkmans
Elcho
Manawa Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
152
01/03
W
F 0-0 0:44
T. Messerschmidt
Winneconne
Manawa Invitational
Round 1 (16 Man)
152
12/29
L
DEC 6-2
C. Dominic
De Pere
2014 Lourdes Academy OTW Classic
Round 3
152
12/29
L
DEC 6-2
C. Dominic
De Pere
2014 Lourdes Academy OTW Classic
Round 3
152
12/29
L
F 0-0 2:35
Z. Coffeen
Laconia
2014 Lourdes Academy OTW Classic
Round 2a
152
12/29
L
F 0-0 2:35
Z. Coffeen
Laconia
2014 Lourdes Academy OTW Classic
Round 2a
152
12/29
W
DEC 6-4
D. Balch
Green Bay Preble East
2014 Lourdes Academy OTW Classic
Round 1
152
12/29
W
DEC 6-4
D. Balch
Green Bay Preble East
2014 Lourdes Academy OTW Classic
Round 1
152
12/14
L
F 0-0 1:30
N. Flohr
Tomahawk
Rebel Invitational
1st and 3rd Place matches
152
12/13
L
F 0-0 1:34
A. Engel
Athens
Rebel Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
152
12/13
W
F 0-0 2:30
J. Doane
---
Rebel Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
152
12/07
L
F 0-0 2:46
A. Riehl
Shiocton
Oconto Team Tournament 2014
Round 1 (6 Man)
152
12/06
L
DEC 5-4
N. Neumann
---
Oconto Team Tournament 2014
Round 5 (6 Man)
152
12/06
W
DEC 9-2
B. Giesler
Oconto
Oconto Team Tournament 2014
Round 4 (6 Man)
152
12/06
W
DEC 5-0
n. Flohr
Tomahawk
Oconto Team Tournament 2014
Round 3 (6 Man)
152
12/06
W
DEC 6-0
T. Flannery
Crandon
Oconto Team Tournament 2014
Round 2 (6 Man)
152
2013-2014
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/18
L
FOR 0-0
N. Timblin
Crivitz
45th Peshtigo Wrestling Invitational
Cross Bracket (8 Man)
145
01/18
L
DEF 0-0
A. Zeitler
Gillett-Suring
45th Peshtigo Wrestling Invitational
Round 3 (8 Man)
145
01/18
L
DEF 0-0 2:00
A. Maye
Peshtigo
45th Peshtigo Wrestling Invitational
Round 2 (8 Man)
145
01/18
L
F 0-0 5:04
M. Friedman
---
45th Peshtigo Wrestling Invitational
Round 1 (8 Man)
145
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024