Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Colston Parks
Results
High School Results
High School
High School
International
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
Team Name
Grain Valley
Missouri
MoWest
Team Missouri Blue
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/24
L
Replay
DEC 12-8
C. Dunn
Liberty
MSHSAA Boys State Championships
Semis & 3rd WB (16 Man)
113 Class 4
02/24
W
M FOR 0-0
P. Leverknight
Staley
MSHSAA Boys State Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
113 Class 4
02/24
W
Replay
F 3-0 2:07
Z. Pruitt
Lee`s Summit West
MSHSAA Boys State Championships
1st WB (16 Man)
113 Class 4
02/24
L
Replay
F 2-0 0:42
H. Benter
Hickman
MSHSAA Boys State Championships
Round 1 (16 Man)
113 Class 4
02/17
L
F 6-2 4:47
C. Dunn
Liberty
MSHSAA Boys Class 4 District 4
Placements
113
02/17
W
F 2-0 0:40
N. Perez
Liberty North
MSHSAA Boys Class 4 District 4
Cons. Semis
113
02/17
L
F 5-0 1:31
E. Egstad
Park Hill
MSHSAA Boys Class 4 District 4
Semis
113
02/17
W
F 5-1 3:30
S. Szymankowski
Central (St. Joseph)
MSHSAA Boys Class 4 District 4
Quarterfinals & Consi Rd 1
113
02/03
W
F 7-7 3:00
P. Lutz
St. Michael the Archangel Catholic
2024 Panther Classic
Placement Matches (8 Man)
113
02/03
W
F 7-0 4:25
A. Branch
Monett
2024 Panther Classic
Cross Bracket (8 Man)
113
02/03
W
F 5-0 2:59
L. Steffens
Fort Osage
2024 Panther Classic
Round 3 (8 Man)
113
02/03
W
F 2-0 0:44
C. Russel
William Chrisman
2024 Panther Classic
Round 2 (8 Man)
113
02/01
W
F 2-0 0:35
O. Waters
Blue Springs South
BSS/ GV/ FO Tri
Round 1
113
01/31
L
MD 13-3
K. Schreier
Fort Osage
BSS/ GV/ FO Tri
Round 1
113
01/27
W
DEC 5-2
W. Pfeifer
Liberty
2024 George Hoover Invitational - Boys
Placement Matches (8 Man)
113
01/27
W
TF 15-0 4:00
A. Maslovaric
Shawnee Mission Northwest
2024 George Hoover Invitational - Boys
Cross Bracket (8 Man)
113
01/27
W
F 2-0 0:57
N. Perez
Liberty North
2024 George Hoover Invitational - Boys
Round 3 (8 Man)
113
01/27
W
F 15-2 0:36
L. Holleman
Capital City
2024 George Hoover Invitational - Boys
Round 1 (8 Man)
113
01/25
W
DEC 8-3
G. Wittel
Platte County
Grain Valley V. Platte County
Round 1
113
01/20
W
F 0-0 0:58
P. Crane
Hallsville
Hickman Boys Invitational
Round 8 3rd & 5th
113
01/20
L
DEC 5-3
H. Benter
Hickman
Hickman Boys Invitational
Round 6
113
01/20
W
M FOR 0-0
A. Feely
Capital City
Hickman Boys Invitational
Round 2
113
01/13
L
DEC 9-2
P. Leverknight
Staley
GKC Conference Tournament- Boys
1st & 3rd (16 Man)
113
01/13
W
F 4-0 2:16
Z. Pruitt
Lee`s Summit West
GKC Conference Tournament- Boys
Semis & 3rd WB (16 Man)
113
01/13
W
F 7-1 1:27
D. Ayala
Raytown
GKC Conference Tournament- Boys
Quarters & 1st WB (16 Man)
113
01/10
W
F 0-5 0:54
B. Behning
Raymore-Peculiar
Tri dual @WC VS Grain Valley and ReyPec
Round 1
113
01/10
W
F 0-0
C. Russel
William Chrisman
Tri dual @WC VS Grain Valley and ReyPec
Round 1
113
01/04
W
F 4-1 1:39
D. Ayala
Raytown
Raytown @ Grain Valley
Round 1
113
12/28
W
F 2-0 0:31
N. Perez
Liberty North
Carthage Holiday Duals Tournament
Round 1
113
12/28
W
DEC 7-2
C. Groom
Carthage
Carthage Holiday Duals Tournament
Round 1
113
12/28
W
F 2-0 0:40
G. McAtee
Nixa
Carthage Holiday Duals Tournament
Round 1
113
12/28
W
DEC 13-7
A. Stotts
Neosho
Carthage Holiday Duals Tournament
Round 1
113
12/14
W
F 2-0 1:02
N. Hobdell
Oak Park
Oak Park @ Grain Valley
Round 1
113
12/07
W
F 4-1 1:09
J. Smotherton
Blue Springs
Blue Springs @ Grain Valley
Round 1
113
12/02
W
DEC 8-4
Z. Pruitt
Lee`s Summit West
Grain Valley Invite 2023
1st Place
113
12/02
W
F 2-0 0:41
J. Falder
Oak Park
Grain Valley Invite 2023
Round 3
113
10/07
L
Replay
F 5-2 2:29
G. Hawkins
Lee`s Summit
Fall Brawl 2023
Round 7
120
10/07
W
Replay
F 2-0 1:36
A. Martin
Hamilton Hornet Wrestling
Fall Brawl 2023
Round 6
120
10/07
W
Replay
F 2-0 0:53
A. Hawkins
Hawkins House
Fall Brawl 2023
Round 5
120
10/07
W
Replay
F 7-0 2:26
B. Mateer
Road Birds
Fall Brawl 2023
Round 4
120
10/07
W
Replay
F 9-1 2:47
W. Mcculley
Southwest Timberwolves Kids
Fall Brawl 2023
Round 3
120
10/07
L
Replay
DEC 6-4
M. Mccauley
Warrenton High School
Fall Brawl 2023
Round 2
120
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
07/17
L
Replay
VPO1 8-6
D. Henry
Illinois
2023 US Marine Corps 16U & Junior Nationals
Cons 64 #2
106 lbs
07/17
L
Replay
VSU1 15-2 3:02
W. Lees
Michigan
2023 US Marine Corps 16U & Junior Nationals
Rnd of 64
106 lbs
07/17
W
Replay
VPO1 13-10
T. Beard
Pennsylvania
2023 US Marine Corps 16U & Junior Nationals
Rnd of 128
106 lbs
01/28
W
F 2-0 0:36
J. lll
William Chrisman High School
2023 George Hoover Invitational
Placement Matches (8 Man)
106
01/28
W
F 2-0 0:30
C. Holmes
North Kansas City
2023 George Hoover Invitational
Cross Bracket (8 Man)
106
01/28
W
F 4-0 1:37
E. Wydra
Capital City
2023 George Hoover Invitational
Round 2 (8 Man)
106
01/21
W
DEC 9-3
B. Nutall
Edwardsville (H.S.)
Hickman Boys Invitational
Round 5
106
01/21
W
DEC 11-4
C. Mickem
Rolla
Hickman Boys Invitational
Round 4
106
01/21
L
F 11-2 3:04
L. Meier
Northwest (Cedar Hill)
Hickman Boys Invitational
Round 3
106
01/21
W
F 2-0 0:14
L. Teeslink
Central (Springfield)
Hickman Boys Invitational
Round 2
106
01/14
L
DEC 17-15
K. VonHolten
Raymore-Peculiar
GKC Invitational - Boys
Placement Matches (16 Man)
106
01/14
L
DEC 14-7
K. Schreier
Fort Osage
GKC Invitational - Boys
Semis & 3rd WB (16 Man)
106
01/14
W
F 2-0 0:17
J. lll
William Chrisman
GKC Invitational - Boys
Quarters & 1st WB (16 Man)
106
01/14
W
F 4-1 0:43
D. Kirby
Oak Park
GKC Invitational - Boys
Round 1 (16 Man)
106
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
06/07
L
Replay
TF 10-0 0:36
W. Blue
Alabama
2022 16U National Duals - Freestyle
2nd Wrestleback (8 Team)
100
06/07
L
Replay
TF 10-0 0:56
S. Borrometi
New Jersey
2022 16U National Duals - Freestyle
Round 3 (8 Team)
100
06/07
L
Replay
TF 14-4 1:09
H. Beckley
Oklahoma Blue FS
2022 16U National Duals - Freestyle
Quarterfinals (8 Team)
100
06/07
L
Replay
F 7-0 1:16
E. Egstad
Team Missouri Red
2022 16U National Duals - Freestyle
Round 2 (8 Team)
100
06/07
L
Replay
TF 10-0 1:31
N. Walkowiak
Team Michigan Blue
2022 16U National Duals - Freestyle
Placement Matches (8 Team)
100
06/07
W
Replay
F 6-4 1:33
K. Meink
Nebraska
2022 16U National Duals - Freestyle
Semis & 1st Wrestleback (8 Team)
100
06/07
L
TF 12-2
W. Phillips
Tennessee
2022 16U National Duals - Freestyle
Round 1 (8 Team)
100
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024