May 9-12, 7:00 AM UTC
World Olympic Qualifier
May 10-12, 2:00 PM UTC
Phil Portuese Northeast Regional Champs
May 10-11, 3:00 PM UTC
Western Regional Championships
May 10-12, 6:00 PM UTC
Northern Plains Regional Championships
Today · 2:00 PM UTC
2024 TX-USAW State FS and GR
Today · 3:00 PM UTC
NC Beach National & World Team Qualifier
Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 10-11, 2:00 PM UTC
Calemax Invite1
May 17-19 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CA Assoc Duals
May 18-19, 12:00 PM UTC
Frank E. Rader Southeast Regional Champs
May 18, 1:00 PM UTC
New Jersey Freestyle State Championship
May 18-19, 1:00 PM UTC
Central Regional Championships
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Brandon Khoury
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2019-2020
2018-2019
2017-2018
2016-2017
2014-2015
Team Name
Gateway Athletic Club
Timberland
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/21
L
DEC 4-3
B. Stubblefield
Eureka
MSHSAA Wrestling Championships
1st WB (16 Man)
126 Class 4
02/20
L
F 2-0 1:09
K. Brewer
Staley
MSHSAA Wrestling Championships
Round 1 (16 Man)
126 Class 4
02/15
W
DEC 4-3
A. Rush
Hazelwood West High School
MSHSAA Class 4 District 2
Placement
126
02/15
W
DEC 5-4
J. Cox
Ft. Zumwalt North High School
MSHSAA Class 4 District 2
Cons. Semis
126
02/15
L
DEC 7-0
T. Bierman
Holt High School
MSHSAA Class 4 District 2
Semifinals
126
02/15
W
F 4-0 1:47
T. Stuhlman
Francis Howell Central High School
MSHSAA Class 4 District 2
Quarterfinals
126
02/14
W
TF 19-4 5:47
T. Barajas
Troy Buchanan High School
MSHSAA Class 4 District 2
Round 1 (16 Man)
126
01/25
L
DEC 3-0
G. Deason
Kearney
49th ANNUAL WINNETONKA INVITATIONAL
Round 9 5th, 7th, 9th Place
126
01/25
L
DEC 3-2
T. Starr
Grain Valley
49th ANNUAL WINNETONKA INVITATIONAL
Round 7 Champ Semi & 1st Rd WB, Conso Quarters
126
01/25
L
F 2-0 2:36
A. Dolt
Liberty
49th ANNUAL WINNETONKA INVITATIONAL
Round 6 Championship Bracket Quarters
126
01/25
L
DEC 5-0
G. Deason
Kearney
49th ANNUAL WINNETONKA INVITATIONAL
Round 5 (24 Man)
126
01/25
W
DEC 7-2
B. Stubblefield
Eureka
49th ANNUAL WINNETONKA INVITATIONAL
Round 2 (24 Man)
126
01/25
W
F 2-0 1:24
C. Tunstill
Oak Park
49th ANNUAL WINNETONKA INVITATIONAL
Round 4 (24 Man)
126
01/24
W
F 6-3 1:48
Q. Daniels
Staley-JV
49th ANNUAL WINNETONKA INVITATIONAL
Round 3 (24 Man)
126
01/24
W
F 2-0 0:22
W. Tetu
Park Hill
49th ANNUAL WINNETONKA INVITATIONAL
Round 1 (24 Man)
126
01/18
L
DEC 13-6
J. Kyle
Francis Howell
St. Charles West Invitational 2020
Placement Matches (16 Man)
126
01/18
W
DEC 5-3
M. Huber
---
St. Charles West Invitational 2020
Semis & 3rd WB (16 Man)
126
01/18
W
F 13-4 1:57
A. Akhmedov
Oakville
St. Charles West Invitational 2020
Quarters & 1st WB (16 Man)
126
01/11
W
DEC 3-2
M. Huber
---
Gateway Athletic Conference Tournament
Finals
126 lbs.
01/11
W
F 8-0 3:48
J. Beck
---
Gateway Athletic Conference Tournament
Round 4
126 lbs.
01/11
L
MD 8-0
J. Kyle
Francis Howell
Gateway Athletic Conference Tournament
Round 3
126 lbs.
01/11
W
F 8-0 2:53
R. Watson
---
Gateway Athletic Conference Tournament
Round 2
126 lbs.
01/11
W
F 4-1 1:11
Z. McCulloch
Liberty
Gateway Athletic Conference Tournament
Round 1
126 lbs.
12/30
L
FOR 0-0
G. Deason
---
KC Stampede
Cons. Semis
126
12/30
L
FOR 0-0
C. Patten
---
KC Stampede
15th Place Match
126
12/30
L
TF 15-0 3:57
C. Nicholas
---
KC Stampede
Cons. Round 1
126
12/30
L
TF 17-1 4:42
L. Ferrero
---
KC Stampede
Champ. Round 1
126
12/30
L
MD 9-1
R. Davis
Tuttle
KC Stampede
Round 5
126
12/30
W
DEC 10-4
B. Landers
Mustang
KC Stampede
Round 4
126
12/30
W
DEC 6-4
D. Bond
---
KC Stampede
Round 3
126
12/30
W
DEC 8-6
H. Burge
Platte County
KC Stampede
Round 2
126
12/30
W
DEC 6-5
S. Pineda
---
KC Stampede
Round 1
126
12/30
W
DEC 8-6
H. Burge
Platte County
Kansas City Stampede
Champ. Round 3
126
12/27
L
TF 15-0
C. Nicholas
---
Kansas City Stampede
Champ. Round 1
126
12/27
W
DEC 6-5
S. Pineda
---
Kansas City Stampede
Champ. Round 1
126
12/23
L
TF 17-1 5:37
L. Ferrero
---
Kansas City Stampede
Champ. Round 1
126
12/20
L
FOR 0-0
C. Patten
---
Kansas City Stampede
Round 9
126
12/12
L
DEC 6-3
S. Jones
Ft. Zumwalt North
FZN @Timberland Dual
Champ. Round 1
126
12/07
W
DEC 3-0
K. Raible
---
Westminster Tournament
1st & 3rd (16 Man)
126
12/07
W
F 4-0 3:20
E. Parker
St Charles West
Westminster Tournament
Semis & 3rd WB (16 Man)
126
12/07
W
F 6-1 1:09
J. Hausler
MICDS
Westminster Tournament
Quarters & 1st WB (16 Man)
126
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/15
L
DEC 10-6
T. Russow
Carthage
MSHSAA Wrestling Championships
1st WB (16 Man)
120 Class 4
02/14
L
F 2-0 1:38
K. Brewer
Staley
MSHSAA Wrestling Championships
Round 1 (16 Man)
120 Class 4
02/09
L
TF 15-0 4:27
J. Kyle
Francis Howell
MSHSAA Class 4 District 2
Placement
120
02/09
W
DEC 5-4
D. Vance
Mccluer North
MSHSAA Class 4 District 2
Semifinals
120
02/09
W
F 10-1 3:34
A. Oates
Ritenour
MSHSAA Class 4 District 2
Quarterfinals
120
01/26
L
DEC 4-3
J. Shea
---
Kyle Thrasher Tournament 2019
Placement Matches (32 Man)
120
01/26
L
F 2-0 1:50
L. Ferrero
---
Kyle Thrasher Tournament 2019
Semis & 5th WB (32 Man)
120
01/26
W
DEC 9-4
D. Vance
McCluer North
Kyle Thrasher Tournament 2019
4th Wrestleback (32 Man)
120
01/26
L
MD 8-0
K. Brewer
---
Kyle Thrasher Tournament 2019
Quarters & 3rd WB (32 Man)
120
01/26
W
DEC 7-5
J. Camacho
Northwest (Cedar Hill)
Kyle Thrasher Tournament 2019
Round 2 Champ & WB (32 Man)
120
01/25
W
DEC 10-4
L. Oxler
Ft. Zumwalt West
Kyle Thrasher Tournament 2019
Round 1 (32 Man)
120
01/24
L
DEC 6-3
J. Shea
---
Timberland @ Battle
Round 1
120
01/05
L
MD 8-0
J. Kyle
Francis Howell
Gateway Athletic Conference Tournament
Placement Matches (16 Man)
120
01/05
W
F 2-0 1:32
L. Oxler
Ft. Zumwalt West
Gateway Athletic Conference Tournament
Semis & 2nd WB (16 Man)
120
01/05
W
F 4-2 1:57
E. Hey
Washington
Gateway Athletic Conference Tournament
Quarters & 1st WB (16 Man)
120
01/05
W
F 2-0 1:20
P. Ems
Ft. Zumwalt East
Gateway Athletic Conference Tournament
Champ Round 1 (16 Man)
120
12/23
L
F 2-0 0:41
M. Leveille
---
31st Annual Al Dvorak Invitational
Wrestleback Round 4
120
12/22
W
DEC 3-1
T. Diemel
Rockton (HONONEGAH)
31st Annual Al Dvorak Invitational
Wrestleback Round 3
120
12/22
W
F 2-0 1:31
I. Riley
LIBERTYVILLE
31st Annual Al Dvorak Invitational
Wrestleback Round 2
120
12/22
L
TF 19-4 5:47
R. Uribe
---
31st Annual Al Dvorak Invitational
2nd Round and Wrestleback Round 1
120
12/22
W
DEC 9-8
D. Gilliam
Carol Stream (GLENBARD NORTH)
31st Annual Al Dvorak Invitational
1st Round
120
12/06
W
F 2-0 1:46
C. Walden
Ft. Zumwalt North
Timberland @ Ft. Zumwalt North
Round 1
126
12/01
L
F 4-1 3:58
B. Lindley
---
Westminster Tournament
Finals (1st and 3rd)
126
12/01
W
DEC 9-3
D. Cates
Washington
Westminster Tournament
Semis & WB
126
12/01
W
FOR 0-0
G. Porter
Pacific
Westminster Tournament
Quarterfinals
126
12/01
W
DEC 10-4
C. Wigginton
Glendale
Westminster Tournament
Round 5 (12 Man)
126
12/01
W
F 4-1 2:42
C. Gramling
St Charles West
Westminster Tournament
Round 3 (12 Man)
126
11/30
W
F 0-4
R. Benes
Westminster
Westminster Tournament
Round 1 (12 Man)
126
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/20
W
F 2-0 0:38
J. Gross
Blue Springs
47th Annual Winnetonka Invitational
Round 9 5th, 7th, 9th Place
113
01/20
L
F 4-0 1:23
J. Lynn
Liberty
47th Annual Winnetonka Invitational
Round 7 Champ Semi & 1st Rd WB, Conso Quarters
113
01/20
L
F 2-0 0:43
K. Brewer
---
47th Annual Winnetonka Invitational
Round 6 Championship Bracket Quarters
113
01/20
L
F 4-1 1:48
J. Carson
---
47th Annual Winnetonka Invitational
Round 4 (24 Man)
113
01/19
W
F 10-2 5:59
J. Shirley
---
47th Annual Winnetonka Invitational
Round 1 (24 Man)
113
01/13
L
F 6-17 4:28
J. Roberts
---
St. Charles West Invitational 2018
Placement (16 Man)
106
01/13
L
DEC 3-0
D. Haag
---
St. Charles West Invitational 2018
Semis & WB (16 Man)
106
01/13
L
F 15-1 3:51
S. Akers
Seckman
St. Charles West Invitational 2018
Quarters & WB (16 Man)
106
01/13
L
DEC 2-1
A. Bailey
Jackson
St. Charles West Invitational 2018
Round 3 (16 Man)
106
01/06
L
DEC 1-0
H. Ferrell
Holt
Gateway Athletic Conference Tournament
Placement Matches (16 Man)
106
01/06
W
F 10-3 3:38
T. Hendricks
Washington
Gateway Athletic Conference Tournament
Semis & 3rd WB (16 Man)
106
12/22
L
FOR 0-0
E. Schoen
---
30th Annual Al Dvorak Invitational
Wrestleback Round 2
106
12/22
L
DEC 10-8 SV
G. Matarelli
EDWARDVILLE (HS)
30th Annual Al Dvorak Invitational
2nd Round and Wrestleback Round 1
106
12/14
W
TF 15-0 4:00
J. Roberts
---
Timberland @ Francis Howell
Round 1
106
12/07
W
MD 14-5
A. Flanigan
Troy Buchanan
Timberland @ Troy Buchanan
Round 1
113
12/02
L
DEC 7-4
N. Geisner
Ste. Genevieve
Westminster Tournament
Finals (1st and 3rd)
113
12/02
L
DEC 5-0
E. Lovelace
DeSmet
Westminster Tournament
Semis & WB
113
12/02
W
F 8-3 0:55
M. Reed
Washington
Westminster Tournament
Quarterfinals
113
12/02
W
DEC 3-0
N. Geisner
Ste. Genevieve
Westminster Tournament
Round 5 (12 Man)
113
12/02
W
F 17-5 5:25
J. Balleydier
Pacific
Westminster Tournament
Round 3 (12 Man)
113
12/02
W
F 10-4 1:24
K. Justice
Glendale
Westminster Tournament
Round 2 (12 Man)
113
11/30
L
DEC 1-0
C. Boren
Lafayette (Wildwood)
Timberland @ Lafayette (Wildwood)
Round 1
113
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/11
L
DEC 10-8
A. Flerlage
Francis Howell Central
MSHSAA Class 4 - District 2
Placement
106
02/11
W
F 8-5 4:57
E. Lovelace
DeSmet
MSHSAA Class 4 - District 2
Cons. Semis
106
02/11
W
DEC 4-3
Z. Theros
Francis Howell North
MSHSAA Class 4 - District 2
Semifinals
106
02/11
L
DEC 9-2
T. Hickey
Ft. Zumwalt North High School
MSHSAA Class 4 - District 2
Quarterfinals
106
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/29
L
F 4-2 1:49
C. McAteer
---
2015 MOUSAW Folkstyle State Championship
Round 10
80
03/28
W
DEC 6-5
R. Wertz
Terminator Wrestling Academy
2015 MOUSAW Folkstyle State Championship
Round 5
80
03/28
W
DEC 4-0
A. Simpson
Smithville Youth Wrestling
2015 MOUSAW Folkstyle State Championship
Round 2
80
Related Content
RMN Events
Nov 18, 2020
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Women's Weekly
Dec 2, 2021
7 D1 Schools In 7 Days For Maui Fundraiser
Aug 28, 2023
FloWrestling Radio Live Clips
Jun 18, 2020