Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Timothy Nichols
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2017-2018
Team Name
Caldwell C
Caldwell County
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/16
L
Replay
DEC 6-3
R. Trumble
Ryle
KHSAA State Championship
3rd Place
150
02/16
W
Replay
DEC 2-0
J. McDonald
Taylor County
KHSAA State Championship
Consolation Semi-Finals
150
02/16
L
Replay
F 2-0 1:12
M. Brown
Oldham County
KHSAA State Championship
Championship Semi-Finals
150
02/15
W
Replay
F 4-0 2:37
B. Gist
Valley
KHSAA State Championship
Championship Quarter-Finals
150
02/15
W
Replay
DEC 4-1
B. Kelley
Madison Southern
KHSAA State Championship
Championship 2
150
02/15
W
Replay
F 7-0 4:28
L. Bird
Walton Verona
KHSAA State Championship
Championship 1
150
02/10
W
DEC 4-1
J. Ray
Union County
KHSAA Region 1
Placements
150
02/10
W
F 7-2 2:48
T. Dixon
Fort Campbell
KHSAA Region 1
Semis and 1/3 WB
150
02/10
W
F 4-0 1:06
T. Thomas
Hopkinsville
KHSAA Region 1
Round 2
150
02/03
W
DEC 6-0
B. Livingston
George Rogers Clark
North Oldham Mustang Classic
Placement Matches (16 Man)
150
02/03
L
DEC 5-2
K. Bishop
Covington Catholic
North Oldham Mustang Classic
4th Wrestleback (16 Man)
150
02/03
L
DEC 10-9 SV
K. Wojcicki
North Oldham
North Oldham Mustang Classic
Semis & 3rd WB (16 Man)
150
02/03
W
F 2-0 1:59
B. Livingston
George Rogers Clark
North Oldham Mustang Classic
Quarters & 1st WB (16 Man)
150
02/03
W
F 5-0 1:36
T. Kinsel
Male
North Oldham Mustang Classic
Round 1 (16 Man)
150
01/27
W
F 10-0 4:27
L. Bird
Walton-Verona
KYWCA 1A State Dual Championships
Round 3 (12 Team)
150
01/27
W
TF 15-0 2:32
B. Petersen
Floyd Central
KYWCA 1A State Dual Championships
Round 1 (12 Team)
150
01/27
W
F 4-0 1:30
H. Truesdell
Mason County
KYWCA 1A State Dual Championships
Placement (12 Team)
150
01/24
W
F 0-0
B. Ratliff
Henderson County
Caldwell County @ Henderson County
Round 1
150
01/13
W
F 0-0 0:58
F. Soler
Springhill
Commando Crush
1st Place
152
01/13
W
F 2-0 0:56
B. McFarland
Livingston academy
Commando Crush
Round 4
152
01/10
W
F 0-0
M. Tabor
Greenwood
Cadwell Tri
Round 1
150
01/10
W
F 7-0 5:35
J. Barragan
McCracken County
Cadwell Tri
Round 1
150
01/06
L
Replay
DEC 10-8 SV
A. Campbell
Athens
Johnny Drennan 85 Memorial
Placement
150
01/06
W
Replay
DEC 9-7
J. Ray
Union County
Johnny Drennan 85 Memorial
Consi. Semi`s
150
01/06
W
Replay
F 5-2 3:23
K. Hogg
Bradley Central
Johnny Drennan 85 Memorial
Semi`s and Consi. 5/7
150
01/06
W
Replay
F 6-0 1:51
M. Anderson
Arlington
Johnny Drennan 85 Memorial
Consi 4/6 (blood)
150
01/06
L
Replay
DEC 12-6
C. Deane
Father Ryan
Johnny Drennan 85 Memorial
Quarters
150
01/05
W
Replay
F 4-0 3:35
M. Landrum
Rossview
Johnny Drennan 85 Memorial
Round of 16 Main
150
01/05
W
Replay
F 11-0 2:35
C. Martin
Hume Fogg
Johnny Drennan 85 Memorial
Round of 32 and Consi 1 (64)
150
01/01
W
F 0-0 3:26
D. Patterson
LaRue County
Woodford County Dual Tournament
Round 1
157
01/01
W
F 0-0 0:45
Z. Onejeme
Franklin County
Woodford County Dual Tournament
Round 1
150
12/31
W
F 3-8 5:26
J. Wolfe
Frederick Douglass
Woodford County Invitational (Ind)
Placement (32 Man)
150
12/30
W
F 8-2 3:42
O. Springer
North Hardin
Woodford County Invitational (Ind)
Semis & WB (32 Man)
150
12/30
W
F 8-1 3:36
K. Sumpter
Harrison County
Woodford County Invitational (Ind)
Quarters & WB (32 Man)
150
12/30
W
F 10-0 3:14
J. Kirkhope
Henry Clay
Woodford County Invitational (Ind)
Round 2 Champ & WB (32 Man)
150
12/29
W
DEC 4-2
G. Gonzalez
Anderson County
Woodford County Dual Tournament
Round 1
150
12/18
W
F 0-0 2:30
A. Laird
Fort Campbell
Armstrong Dual Tournament
Round 1
150
12/18
W
F 0-0 0:50
A. Ellis
McCracken County
Armstrong Dual Tournament
Round 1
150
12/17
W
F 10-0
L. Fierge
West Creek
Armstrong Dual Tournament
Round 1
150
12/17
W
F 0-0
B. Ratliff
Henderson County
Armstrong Dual Tournament
Round 1
150
12/12
W
F 10-3 4:30
A. Davidson
Tolono (Unity)
Neal Wilson Invite
Round 1
157
12/12
W
F 0-0 0:40
G. Motch
Salem
Neal Wilson Invite
Round 1
150
12/12
W
F 0-0 0:23
C. Carnett
Harrisburg JV
Neal Wilson Invite
Round 1
150
12/12
W
F 10-2 2:07
A. Winters
Tolono (Unity)
Benton Duals
Round 1
150
12/11
W
F 0-0
M. Minor
Benton
Neal Wilson Invite
Round 1
157
12/11
W
F 0-0 1:57
A. Winters
Tolono (Unity)
Neal Wilson Duals
Round 1
150
12/04
W
F 0-0 0:13
J. Welch
JV B
Ohio County Team Dual
Round 1
150
12/03
W
F 0-0
G. Shelby
Ohio County
Ohio County Team Duals
Round 1
150
12/03
W
F 6-2
G. Shelby
Ohio County
Ohio County Team Dual
Round 1
150
12/03
W
F 0-0 2:27
C. Fulkerson
Central Hardin
Ohio County Team Dual
Round 1
150
12/02
W
F 0-0 1:23
T. Freeman
Bardstown
Ohio County Team Duals
Round 1
150
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/27
W
F 0-0
I. Robertson
Henderson County
Henderson Tri
Round 1
138
12/18
W
F 0-0 1:20
D. Thompson
Union County
Armstrong Dual Tournament
Champ. Round 1
138
12/17
W
F 0-0 0:20
S. Frey
Owensboro Catholic High School
Armstrong Dual Tournament
Champ. Round 1
138
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/16
L
DEC 7-4
M. Tieffel
Gladiator Elite
3 River Rumble
ROUND 3
86
12/16
L
DEC 6-2
M. Speaker
Rivercity Wrestling Club
3 River Rumble
round 2
86
12/16
W
F 4-2 1:10
C. Coop
The Alliance Wrestling Academy
3 River Rumble
round 1
86
12/16
W
F 4-0 1:12
E. Shouse
Union County Wrestling Club
3 River Rumble
16 Man Championship
86
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024