Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Tyler Smith
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Team Name
Saint Helens
St Helens
St. Helens
St. Helens High School
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/23
L
Replay
F 2-0 1:51
K. Zajic
Sweet Home
OSAA/OnPoint State Championships
5th/3rd
4A-144
02/23
L
Replay
MD 8-0
P. Compton
Philomath
OSAA/OnPoint State Championships
Conso Semi
4A-144
02/22
W
DEC 5-3
J. Swanson
North Bend
OSAA/OnPoint State Championships
Conso Quarter
4A-144
02/22
W
DEC 4-2 SV
C. Brumble
Crook County
OSAA/OnPoint State Championships
Last Friday Conso
4A-144
02/22
L
F 2-0 0:32
W. Smith
North Bend
OSAA/OnPoint State Championships
Quarters
4A-144
02/22
W
MD 11-2
A. Hammond
Philomath
OSAA/OnPoint State Championships
Friday First Full Round
4A-144
02/10
L
F 2-0 0:52
C. Schleich
Estacada
OSAA 4A Special District 1
1st
144
02/10
W
DEC 4-2 SV
L. Robertson
Tillamook
OSAA 4A Special District 1
semi
144
02/10
W
DEC 9-7 SV
L. Riga
Estacada
OSAA 4A Special District 1
Quarters & 1st WB (16 Man)
144
02/02
L
MD 11-2
C. Schleich
Estacada
St. Helens @ Estacada
Round 1
144
01/27
W
MD 10-0
W. Watt
Franklin
Joe Stewart Invitational (Boys)
Placement Matches (16 Man)
144
01/27
W
DEC 6-0
M. Sanchez
Caldera
Joe Stewart Invitational (Boys)
Semis & 3rd WB (16 Man)
144
01/27
L
DEC 4-1
E. Holstein
McDaniel
Joe Stewart Invitational (Boys)
Quarters & 1st WB (16 Man)
144
01/27
W
TF 16-0 4:15
C. Smythe
Putnam
Joe Stewart Invitational (Boys)
Round 1 (16 Man)
144
01/26
L
DEC 7-2
D. Weathers
Tillamook
St. Helens @ Tillamook
Round 1
144
01/25
W
F 0-0 5:01
L. Lite
Scappoose
Scappoose @ St. Helens
Round 1
144
01/06
W
F 2-0 1:58
A. Carrillo-Castro
McDaniel High School
2024 Paul/Larson Invitational
Placement (32 Man)
150
01/06
W
F 8-0 3:28
P. Swanson
Sandy High School
2024 Paul/Larson Invitational
Semis & 3rd WB (32 Man)
150
01/06
W
F 2-0 0:26
C. Centeno
Sandy High School
2024 Paul/Larson Invitational
Champ Round 2 & 1st WB (32 Man)
150
01/06
L
F 3-4 2:30
L. Dawson
Sandy High School
2024 Paul/Larson Invitational
Champ Round 1 (32 Man)
150
12/29
L
F 2-4 3:14
W. Carter
Hockinson
Columbia River Rumble
Round 2 (6 Team)
150
12/29
W
DEC 14-8 TB1
J. Scott
Evergreen (Vancouver)
Columbia River Rumble
Round 1 (6 Team)
150
12/22
L
MD 13-2
T. Pursell
South Kitsap
Pac Coast Boys
Round 5
150
12/22
W
DEC 6-0
C. Gatlin
Auburn
Pac Coast Boys
Round 4
150
12/22
W
F 2-2 1:50
D. Soe
Reynolds
Pac Coast Boys
Round 3
150
12/22
L
F 2-2 2:21
T. Percival
Oregon City
Pac Coast Boys
Round 2
150
12/21
W
F 2-0 1:02
J. Young
Orting
Pac Coast Boys
Round 1
150
12/09
W
F 0-0
K. Osvath
Wrenegade
Gopher Classic
Round 5 (6 Team)
150
12/09
W
F 0-0
T. Lobdell
Grant
Gopher Classic
Round 3 (6 Team)
150
12/09
L
F 0-0
O. Granberg
Gresham
Gopher Classic
Round 2 (6 Team)
150
12/09
W
F 0-0
S. Kim
Camas
Gopher Classic
Round 4 (6 Team)
150
12/07
W
F 6-0
N. Schell
Rainier
St Helens Dual Meet
Round 1
150
12/03
L
MD 8-0
D. Marsh
Nestucca
Kelly Bledsoe Memorial Invitational
Semis & 5th WB (32 Man)
150
12/02
W
F 4-0 1:00
C. Fausette-Sadri
Evergreen (Vancouver)
Kelly Bledsoe Memorial Invitational
4th Wrestleback (32 Man)
150
12/02
L
F 4-0 1:41
G. Quick
Nelson
Kelly Bledsoe Memorial Invitational
Quarters & 3rd WB (32 Man)
150
12/02
W
MD 13-4
C. Fausette-Sadri
Evergreen (Vancouver)
Kelly Bledsoe Memorial Invitational
Round 2 Champ & WB (32 Man)
150
11/25
W
DEC 10-4
C. MacDannald
St helens lions
Marv Lofland Memorial Tournament
Round 4- Conso
157-165
11/25
L
F 7-2 4:37
M. Smith
All-Phase Wrestling Club
Marv Lofland Memorial Tournament
Round 3- 8,16,32
157-165
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024