Mar 23-Dec 31 · Resumes Thursday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 25-27 · Resumes Today at 11:00 AM UTC
NHSCA National Duals
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 1-2, 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Cord Montgomery
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2020-2021
2019-2020
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/27
L
F 2-0 1:20
T. Ramsey
Bethel
OSSAA State Championships
1st WB
3A-170
02/27
L
DEC 4-3
C. Mora
---
OSSAA State Championships
Quarters (10 Man)
3A-170
02/21
W
F 7-1 2:44
K. VanBuskirk
---
OSSAA 3A West Regional
3rd and 1st
170
02/20
W
F 4-1 5:11
J. Linn
---
OSSAA 3A West Regional
4th Wrestleback (16 Man)
170
02/20
L
F 4-1 1:24
T. Ramsey
Bethel
OSSAA 3A West Regional
Semis
170
02/20
W
F 5-1 3:24
K. VanBuskirk
---
OSSAA 3A West Regional
Quarters
170
02/20
W
F 2-0 1:10
J. Linn
---
OSSAA 3A West Regional
Round 1 (16 Man)
170
02/08
W
F 0-0
A. Mullin
Stilwell
Stilwell @ Checotah
Round 1
170
02/07
L
DEC 7-3
B. Chancellor
Locust Grove
Locust Grove @ Checotah
Round 1
182
02/04
W
F 2-0 0:11
L. Hicks
---
Checotah vs. Vinita
Round 1
170
01/14
W
F 0-0
J. Girty
Warner
Checotah @ Warner
Round 1
170
01/09
W
F 2-0 2:52
B. Norman
Plainview
Inola Tournament
Placement Matches
170
01/09
W
F 2-0 1:47
X. Konell
Sapulpa
Inola Tournament
Cons. Semi
170
01/09
W
F 2-0 2:27
C. Squyres
McAlester
Inola Tournament
Semis & Last WB
170
01/09
W
FOR 0-0
J. Robey
Charles Page
Inola Tournament
4th Wrestleback (32 Man)
170
01/09
W
F 4-0 1:18
J. Kirby
Union
Inola Tournament
Quarters & 3rd WB (32 Man)
170
01/09
W
F 0-0 0:34
C. Hall
Checotah
Inola Tournament
2nd Wrestleback (32 Man)
170
01/08
L
F 4-0 2:56
C. Squyres
McAlester
Inola Tournament
Round 1 (32 Man)
170
12/10
L
F 2-0 0:07
D. Woodworth
Fort Gibson
Checotah @ Fort Gibson
Round 1
170
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/29
L
DQ 0-0
R. Locke
Newkirk
OSSAA State Championships
Cons. Semis (10 Man)
3A-170
02/29
W
F 4-2 3:30
J. Roberts
Oklahoma Christian School
OSSAA State Championships
1st WB
3A-170
02/28
L
F 2-0 0:49
D. Baez
Bridge Creek
OSSAA State Championships
Quarters (10 Man)
3A-170
02/22
W
F 6-2 2:39
T. Fixin
Sequoyah Tahlequah
OSSAA 3A East Regional
3rd and 1st
170
02/22
W
F 15-4 5:00
K. Montgomery
Salina
OSSAA 3A East Regional
4th Wrestleback (16 Man)
170
02/22
W
F 7-2 4:59
S. Mauk
Perkins-Tryon
OSSAA 3A East Regional
3rd WB
170
02/22
W
F 2-1 3:53
E. Hughes
Perry
OSSAA 3A East Regional
2nd Wrestleback (16 Man)
170
02/21
L
F 2-5 2:27
J. Dickens
---
OSSAA 3A East Regional
Round 1 (16 Man)
170
02/10
L
F 0-0 0:59
A. Brown
Stilwell
Checotah @ Stilwell
Round 1
170
02/08
L
F 9-1 2:25
L. Shropshire
---
Glenpool Warrior Classic 2020
2nd Wrestleback (16 Man)
170
02/07
L
F 2-0 0:21
B. Mattioda
---
Glenpool Warrior Classic 2020
Quarters
170
02/07
W
F 4-6 4:20
J. Stevens
Glenpool
Glenpool Warrior Classic 2020
Round 1 (16 Man)
170
01/24
W
F 0-0 5:18
C. Martin
---
Fort Gibson @ Checotah
Round 1
182
01/24
L
F 0-0 1:23
J. Ramsey
Vinita
Vinita vs. Checotah
Round 1
170
01/21
L
F 0-0 1:38
T. Hudgens
Sallisaw
Checotah @ Sallisaw
Round 1
170
01/21
W
F 0-0 1:26
L. Monk
Fort Smith Northside
Checotah @ Fort Smith Northside
Round 1
170
01/15
W
F 0-0 2:30
Z. Hummingbird
Sequoyah Tahlequah
Checotah @ Sequoyah Tahlequah
Round 1
170
12/17
L
F 0-0 0:46
W. Grinnell
---
Okmulgee Tournament
1st Place Match
182
12/17
W
DEC 5-3
T. Harris
Sequoyah Tahlequah
Okmulgee Tournament
Champ. Round 3
182
12/17
W
F 0-0 5:30
J. Hunnicutt
Morris
Okmulgee Tournament
Champ. Round 1
182
Related Content
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020