Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 6-9 · Resumes Today at 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 6-8 · Resumes Today at 11:30 AM UTC
Knockout Summer Slam 2024
Today · 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Today · 2:00 PM UTC
Freeco USA Elementary National Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Lane Olson
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
2019-2020
Team Name
Royalton
Royalton Upsala
Royalton-Upsala
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/24
L
DEC 7-4
N. Trotter
Aitkin
MSHSL Section 7A Individual
7: True 2nd
139
02/24
W
DEC 3-2 SV
R. Reese
Staples Motley
MSHSL Section 7A Individual
5: 3rd Place
139
02/23
W
DEC 5-0
D. Gielen
Deer River
MSHSL Section 7A Individual
4: Cons Semis
139
02/23
L
DEC 6-1
M. Patrick
Holdingford
MSHSL Section 7A Individual
3: Semifinals
139
02/23
W
F 0-0 2:54
K. Felde
Ogilvie
MSHSL Section 7A Individual
2: Quarterfinals
139
02/15
L
DEC 3-2
R. Reese
Staples Motley
MSHSL Team Section 7A
Semifinals (16 Team)
139
02/15
W
TF 16-0 6:00
D. Holt
Walker-Hack-Akeley-Nevis
MSHSL Team Section 7A
Quarterfinals (16 Team)
139
02/09
L
DEC 4-2
C. Young
Pierz
Pierz @ Royalton-Upsala
Round 1
139
02/02
L
DEC 10-3
R. Jensen
Belgrade-Brooten-Elrosa
ACGC/Royalton Tri
Round 1
139
02/01
L
DEC 8-1
R. Jensen
Belgrade-Brooten-Elrosa
Royalton Quad
Round 1
139
02/01
W
F 5-2 3:18
J. Sherwood
Atwater-Cosmos-Grove City
Royalton Quad
Round 1
139
01/25
L
DEC 8-6
N. Trotter
Aitkin
Royalton Quad
Round 1
139
01/25
W
F 2-0 1:44
M. Wuori
Blackduck-Cass Lake Bena Bears
Royalton Quad
Round 1
139
01/25
W
DEC 5-0
C. Adickes
Mille Lacs Raiders
Royalton Quad
Round 1
139
01/20
L
DEC 4-1
T. Doroff
Edina
Skip Nalan Tournament
Placement
139
01/20
W
F 4-0 3:00
J. Freed
Grand Rapids
Skip Nalan Tournament
2nd Wrestleback (8 Man)
139
01/20
L
F 16-4 5:58
E. Dircks
Brainerd
Skip Nalan Tournament
Semis & 1st WB (8 Man)
139
01/20
W
DEC 8-6
J. Wolf
Grand Rapids
Skip Nalan Tournament
Quarterfinals (8 Man)
139
01/19
W
F 5-0 2:20
R. Steinbrecher
Milaca-Faith Christian
Royalton-Upsala @ Milaca-Faith Christian
Round 1
139
01/19
W
F 4-0 5:24
Z. Starr
Milaca-Faith Christian
GIRLS Brainerd Royalton Mora at Milaca
Round 1
112
01/18
L
DEC 7-2
N. Nelson
Mora
Royalton-Upsala vs. Mora
Round 1
139
01/13
W
DEC 5-3 SV
M. Javers
Minneota
Big Ole 2024
Placement Matches (8 Man)
139
01/13
W
F 5-0 1:45
S. Froehlich
Kerkoven/Murdock/Sunburg
Big Ole 2024
2nd Wrestleback (8 Man)
139
01/13
L
MD 17-4
R. Bipes
Hutchinson
Big Ole 2024
Semis & 1st WB (8 Man)
139
01/13
W
MD 8-0
Z. Richards
Alexandria
Big Ole 2024
Quarterfinals (8 Man)
139
01/11
W
MD 14-4
J. Houdek
LPGE-Browerville Wolves
LPGE-Browerville Tri
Round 1
139
01/11
L
DEC 2-1
T. Evans
Deer River
LPGE-Browerville Tri
Round 1
139
01/06
W
DEC 6-1
T. Wilhelmi
Foley
Tom Keating Invitational
5th Place
139
01/06
W
F 4-0 2:08
E. Lunning
St. Cloud Crush
Tom Keating Invitational
Round 4
139
01/06
L
DEC 5-3
T. Kohl
Princeton
Tom Keating Invitational
Round 2
139
01/06
W
MD 13-2
N. Maleska
Foley
Tom Keating Invitational
Round 1
139
01/04
L
DEC 4-3
M. Patrick
Holdingford
Royalton Tri
Round 1
139
01/04
W
DEC 5-0
J. Loreno
Brainerd
Royalton Tri
Round 1
139
12/22
W
DEC 6-4
M. Hansen
Paynesville Area
Paynesville Area @ Royalton-Upsala
Round 1
139
12/15
W
F 4-2 1:59
J. Erpelding
Eden Valley-Watkins
EVW Tri
Round 1
139
12/15
L
DEC 3-1
A. Fitzgerald
Annand-M Lk Lightning
EVW Tri
Round 1
139
12/15
W
MD 16-2
B. Niyonkuru
Minneapolis North Community
EVW Tri
Round 1
139
12/12
W
DEC 1-0
B. Borah
Frazee
BHV-PP Tri
Round 1
139
12/12
W
F 0-2 0:56
J. Olson
Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie
BHV-PP Tri
Round 1
139
12/09
L
DEC 4-3
J. Mellema
Frazee
Paul Bunyan Wrestling Tournament 2023
Round 3: Consol.
139
12/09
L
DEC 4-2
A. Lehman
Grand Rapids
Paul Bunyan Wrestling Tournament 2023
Round 2: Quarters
139
12/09
W
F 7-0 5:02
J. Loreno
Brainerd
Paul Bunyan Wrestling Tournament 2023
Round 1
139
12/03
L
DEC 10-4
J. Bainbridge
Hastings
Board Hyland Cardinal Invitational
3rd Place
139
12/03
L
TF 19-4
D. Johnson
Cumberland
Board Hyland Cardinal Invitational
Semifinals
139
12/02
W
DEC 6-2
G. Kessel
White Bear Lake Area
Board Hyland Cardinal Invitational
Quarterfinals
139
12/02
W
F 2-0 1:22
B. Moua
Coon Rapids
Board Hyland Cardinal Invitational
Round 1 (16 Man)
139
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/02
W
F 4-0 3:18
C. Lohse
West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville
MSHSL Team State
Cons Quarters
126
03/02
W
F 6-1 1:59
T. Miller
Howard Lake-Waverly-Winsted
MSHSL Team State
Quarterfinals
126
02/03
W
F 2-0 1:29
L. Garvick
Atwater-Cosmos-Grove City
Royalton-Upsala @ Atwater-Cosmos-Grove City
Round 1
126
01/30
W
F 0-0 3:39
M. Schiefelbein
Kimball Area
Kimball Area @ Royalton-Upsala
Round 1
126
01/27
W
F 10-2 5:38
R. Schmidt
Eden Valley-Watkins
Eden Valley-Watkins @ Royalton-Upsala
Round 1
126
01/21
W
DEC 4-1
T. Miller
Kenyon-Wanamingo
LCWM Area Wrestling Tournament
Placement Matches (8 Man)
126
01/21
W
TF 16-0 5:59
G. Gimenez
Lake Crystal Wellcome Memorial Area
LCWM Area Wrestling Tournament
2nd Wrestleback (8 Man)
126
01/21
L
DEC 9-3
G. Nelson
Dassel-Cokato-Litchfield
LCWM Area Wrestling Tournament
Semis & 1st WB (8 Man)
126
01/21
W
F 0-0 2:56
B. McClinton
Saint Clair-Mankato Loyola
LCWM Area Wrestling Tournament
Quarterfinals (8 Man)
126
01/20
W
F 2-0 1:40
A. Graves
Rush City-Braham
Royalton-Upsala @ Rush City-Braham
Round 1
126
01/20
L
DEC 6-4
D. Birkaker
Ogilvie
Ogilvie vs. Royalton-Upsala
Round 1
126
01/13
W
F 3-2 2:45
D. Gielen
Deer River
Deer River vs. Royalton-Upsala
Round 1
126
01/07
W
DEC 1-0
B. Somdahl
Detroit Lakes
Tom Keating Invitational
3rd Place
126
01/07
L
F 2-0 0:34
G. Marr
Forest Lake
Tom Keating Invitational
Round 4: Semis (8: 5,7 & 16, 17,20)
126
01/07
W
DEC 6-0
S. O`Brien
Totino-Grace
Tom Keating Invitational
Round 2: Quarters & 1st WB
126
01/06
W
F 0-0
A. Piechel
Paynesville Area
Royalton-Upsala @ Paynesville Area
Round 1
126
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/03
L
MD 14-5
N. Ambrose
Jackson County Central
MSHSL Team State
1st Place
113
03/03
W
F 2-0 1:01
C. Haag
Dover-Eyota
MSHSL Team State
Semis & 1st WB (8 Team)
113
03/03
W
F 2-0 1:57
Z. Davidson
United North Central Warriors
MSHSL Team State
Quarterfinals (8 Team)
113
01/22
W
DEC 2-0
W. Pilarski
Holdingford
2022 MNGWL Region 7 Qualifer
1st Place
113
01/22
W
TF 17-2 3:18
N. Jurek
Becker
2022 MNGWL Region 7 Qualifer
Round 4: Semi`s
113
01/22
W
F 7-0 1:11
R. Moulzolf
Albany
2022 MNGWL Region 7 Qualifer
Round 2: Quarter, WB#1
113
12/30
L
MD 9-1
M. Schiefelbein
Kimball Area
2021 Rumble on the Red - Varsity
PLACINGS
113
12/30
L
MD 10-2
P. Lyden
Forest Lake
2021 Rumble on the Red - Varsity
WB5
113
12/30
W
DEC 4-2 SV
C. Katherman
Waconia
2021 Rumble on the Red - Varsity
SEMIS-WB4
113
12/29
L
MD 13-2
N. Ambrose
Jackson County Central
2021 Rumble on the Red - Varsity
QTRS - WB3
113
12/29
W
DEC 4-3
T. Holmquist
St. Thomas Academy
2021 Rumble on the Red - Varsity
R2/WB1
113
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/25
W
DEC 6-4 TB1
D. Bragg
Princeton
2020 MNGWL Region 7 Individual Qualifier
placement
94
01/25
W
F 8-3 3:00
B. Kramer
Eden Valley-Watkins
2020 MNGWL Region 7 Individual Qualifier
4th Wrestleback (16 Man)
94
01/25
L
DEC 3-2
C. Stortz
Big Lake
2020 MNGWL Region 7 Individual Qualifier
Semis & 3rd WB (16 Man)
94
01/25
W
DEC 7-0
D. Bragg
Princeton
2020 MNGWL Region 7 Individual Qualifier
Quarters & 1st WB (16 Man)
94
01/25
L
NC 0-0
C. Stortz
Big Lake
2020 MNGWL Region 7 Individual Qualifier
2nd Place Match (16 Man)
94
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024