Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 6-9 · Resumes Today at 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 6-8 · Resumes Today at 11:30 AM UTC
Knockout Summer Slam 2024
Today · 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Today · 2:00 PM UTC
Freeco USA Elementary National Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Jackson Hermann
Results
Videos
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
Team Name
Bishop Carroll
Carroll
Carroll Jr.
Carroll Wrestling Club
W. Bishop Carroll
Wichita Bishop Carroll
Wichita Training Center
Wichita Training center
Wichita-Bishop Carrol
Wichita-Bishop Carroll HS
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
05/04
L
TF 13-2 0:46
E. Torres
Wichita Training center
USAWKS Freestyle State - 16U/Junior
2nd Wrestleback (16 Man)
120
05/04
W
TF 10-0 1:41
C. Cannon
Kansas
USAWKS Freestyle State - 16U/Junior
Quarters & 1st WB (16 Man)
120
05/04
L
F 0-0 1:33
R. Wilson
Tonganoxie Wrestling Club
USAWKS Freestyle State - 16U/Junior
Round 1 (16 Man)
120
05/04
L
Replay
F 2-0 0:21
E. Torres
Wichita Training center
USAWKS Greco State - Mens16U/Junior
Placement Matches (16 Man)
120
05/04
L
Replay
TF 10-2 1:23
G. Wassom
Emporia Wrestling Club
USAWKS Greco State - Mens16U/Junior
4th Wrestleback (16 Man)
120
05/04
W
Replay
F 2-0 0:29
D. Jr.
Bonner Springs Wrestling Club
USAWKS Greco State - Mens16U/Junior
Semis & 3rd WB (16 Man)
120
05/04
W
Replay
F 8-0 1:30
T. Chrisp
Tonganoxie Wrestling Club
USAWKS Greco State - Mens16U/Junior
2nd Wrestleback (16 Man)
120
05/04
L
Replay
TF 10-0 1:19
Z. Mosier
Kanza FS/GR Wrestling Club
USAWKS Greco State - Mens16U/Junior
Quarters & 1st WB (16 Man)
120
04/20
L
TF 12-2 1:32
B. Monty
Next Level Training Academy
Andale Freestyle
Semis & 1st WB (8 Man)
120-126
04/20
L
F 10-3 1:30
A. Gorrell
Wichita Training Center
Andale Greco Roman
Semis & 1st WB (8 Man)
126-138
03/10
L
Replay
F 4-6 2:06
K. Pickle
Frontenac Youth Wrestling Club
USAWKS 2024 State Folkstyle Championship
5th
120
03/10
W
Replay
DEC 6-1
C. McVay
South Central Punishers
USAWKS 2024 State Folkstyle Championship
Cons 4
120
03/10
W
F 4-2 2:46
M. Carter
Norton
USAWKS 2024 State Folkstyle Championship
Cons 3
120
03/09
L
Replay
F 2-0 0:58
S. McCloy
Lawrence Elite Wrestling Club
USAWKS 2024 State Folkstyle Championship
Rd 3 - Quarters
120
02/24
W
Replay
DEC 4-3
G. Wassom
Emporia
KSHSAA 6A-5A State Championships
5th Place
5A - 113
02/24
L
Replay
F 2-2 2:02
E. McCullough
Hays
KSHSAA 6A-5A State Championships
Cons Semis (16 Man)
5A - 113
02/23
L
Replay
F 0-2 2:26
B. Moody
Valley Center
KSHSAA 6A-5A State Championships
Semifinals
5A - 113
02/22
W
Replay
DEF 3-4 2:00
G. FORFEIT
Overland Park-St. Thomas Aquinas
KSHSAA 6A-5A State Championships
Quarters (16 Man)
5A - 113
02/22
W
Replay
DEC 12-6
E. Dickson
Lansing
KSHSAA 6A-5A State Championships
Round 1 (16 Man)
5A - 113
02/17
W
TF 20-4 5:00
G. Munoz
Maize South
KSHSAA 5A - Arkansas City Regional - 2024
5th Place Matches (16 man) - Saturday
113
02/17
L
MD 9-0
G. Wassom
Emporia
KSHSAA 5A - Arkansas City Regional - 2024
WB Semis (16 Man) - Saturday
113
02/17
W
DEC 8-6
G. Lamkin
Goddard
KSHSAA 5A - Arkansas City Regional - 2024
3rd Rd WB`s (16 man) - Saturday
113
02/17
W
F 5-0 1:26
T. Ven
Andover Central
KSHSAA 5A - Arkansas City Regional - 2024
2nd Rd WB`s (16 Man) - Friday
113
02/16
L
F 1-2 3:50
K. Quint
Arkansas City
KSHSAA 5A - Arkansas City Regional - 2024
Ch Quarters (16 Man) - Friday
113
02/03
W
F 2-0 2:22
X. Murphy
Wichita Northwest
GWAL Boys Varsity Championship
3rd Place
113
02/03
W
F 4-0 2:33
J. Hershberger
Wichita East High School
GWAL Boys Varsity Championship
Cons Sem (8 Man)
113
02/03
L
DEC 7-1
J. Garrett
Wichita Southeast
GWAL Boys Varsity Championship
Semis (8 Man)
113
02/03
W
F 5-0 1:06
Z. Masterson
Wichita Heights High School
GWAL Boys Varsity Championship
Quarters (8 Man)
113
02/02
W
F 2-0 0:15
M. Lopez
Wichita-West HS
BC/West Dual
Round 1
113
01/27
L
F 6-2 2:45
G. Sherrell
Olathe Northwest
10th Annual Andover Trojan Wrestling Tournament
Finals - 1st and 3rd
113
01/27
W
F 2-0 1:34
X. Murphy
W. Northwest
10th Annual Andover Trojan Wrestling Tournament
Round 5 (16,12,10,8,6)
113
01/27
W
F 0-0
M. Riffey
Pratt High School
10th Annual Andover Trojan Wrestling Tournament
Round 4 (16,12,10,8,6)
113
01/27
W
F 9-0 3:02
Z. Masterson
W. Heights
10th Annual Andover Trojan Wrestling Tournament
Round 3 (16,12,10,8,6)
113
01/19
W
F 5-1 0:21
K. Pham
Wichita-Kapaun Mt. Carmel HS
BC/KMC/Hts Duals
Round 1
113
01/13
W
DEC 10-5
K. Pickle
Frontenac
BOBCAT CLASSIC
Placement Matches (32 Man)
113
01/13
L
F 2-2 2:11
J. Millison
Basehor-Linwood
BOBCAT CLASSIC
Semis & 5th WB (32 Man)
113
01/13
W
DEC 9-2
L. Jones
Basehor-Linwood
BOBCAT CLASSIC
4th Wrestleback (32 Man)
113
01/12
L
F 7-0 3:29
B. Rockers
Paola
BOBCAT CLASSIC
Quarters & 3rd WB (32 Man)
113
01/12
W
DEC 5-0
J. Millison
Basehor-Linwood
BOBCAT CLASSIC
Round 2 Champ & WB (32 Man)
113
01/11
W
F 2-0 0:38
T. Manuel
Wichita-North HS
Dual vs Bishop Carroll/North
Round 1
113
01/06
W
F 3-0 1:53
N. Vela
Newton High School
39th Derby Panther Invitational
Placement Matches
106
01/06
W
F 4-0 0:24
P. Roberts
El Dorado High School
39th Derby Panther Invitational
Round 4
106
01/06
L
F 4-6 2:38
L. Cooper
Olathe South High School
39th Derby Panther Invitational
Round 3
106
01/06
L
F 8-0 1:29
J. Nilges
Mill Valley High School
39th Derby Panther Invitational
Round 2
106
01/05
W
F 7-1 1:13
P. Rattler
Wichita-East HS
Wichita-East HS vs. Wichita-Bishop Carroll HS
Round 1
106
12/16
W
F 4-0 1:11
T. Proctor
Derby
Bishop Carroll Invitational - 2023
Round 2 All Pools
106
12/16
W
F 2-0 0:40
F. Martinez
Dodge City HS
Bishop Carroll Invitational - 2023
Round 1 All Pools
106
12/02
L
DEC 3-0
A. Chavez
Pratt High School
Pratt Boys Invitational
Placement Matches
106.0
12/02
W
F 7-0 2:51
A. Otero
Holcomb High School
Pratt Boys Invitational
Round 5
106.0
12/02
L
DEC 8-5
J. Orrantia
Liberal High School
Pratt Boys Invitational
Round 4
106.0
12/02
W
F 13-0 2:17
C. Welch
Nickerson High School
Pratt Boys Invitational
Round 2
106.0
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/04
W
DEC 7-1
B. Luinstra
Augusta
USAWKS 2023 District 2 Championships
Placement Matches (16 Man)
100
03/04
W
MD 8-0
T. Saferite
South Central Punishers
USAWKS 2023 District 2 Championships
Semis & 3rd WB (16 Man)
100
03/04
W
F 7-0 1:18
W. Paton
Ark City
USAWKS 2023 District 2 Championships
Quarters & 1st WB (16 Man)
100
02/18
W
F 5-0 3:48
N. Garcia
Renegades Wrestling Club
McPherson 2023 Invitational Tournament
Round 4
105-110
02/18
W
FOR 0-0
S. Bye
Salina Wrestling Club
McPherson 2023 Invitational Tournament
Round 3
105-110
02/11
W
F 2-0 0:54
B. Shields
Red Storm
Newton Kids Open
Round 5
105-110
02/11
W
TF 18-2 2:30
E. Tornquist
Wichita Blue Knights
Newton Kids Open
Round 4
105-110
02/04
L
Replay
F 2-0 0:50
D. Hall
Greater Heights Wrestling
Battle of The Belt
Semis & 5th WB (32 Man)
105
02/04
W
Replay
MD 13-0
A. Carter
Maize Wrestling Club
Battle of The Belt
4th Wrestleback (32 Man)
105
02/04
L
Replay
F 4-1 1:23
T. Verbeck
Maize Wrestling Club
Battle of The Belt
Quarters & 3rd WB (32 Man)
105
02/04
W
Replay
F 14-9 4:16
H. Timmons
Emporia Wrestling Club
Battle of The Belt
Round 2 Champ & WB (32 Man)
105
01/21
W
F 6-0 2:12
E. Martin
Derby Wrestling Club
2023 David Goodsell Jr Memorial
Round 3 (4 Man)
105
01/21
W
MD 13-2
B. Shields
Redstorm
2023 David Goodsell Jr Memorial
Round 2 (4 Man)
105
01/21
W
F 2-0 0:41
C. Glasscock
Iron Grapplers Wrestling Club
2023 David Goodsell Jr Memorial
Round 1 (4 Man)
105
01/07
W
F 2-0 0:43
M. Ornelas
Andover Wrestling Club
The Crusader Clash
Round 5 (5 Man)
105
01/07
W
TF 16-0 2:00
E. Martin
Derby Wrestling Club
The Crusader Clash
Round 4 (5 Man)
105
01/07
W
F 2-0 0:53
B. Shields
North kids club
The Crusader Clash
Round 3 (5 Man)
105
01/07
W
F 2-0 1:06
M. Pham
Wichita Wrestling Club
The Crusader Clash
Round 2 (5 Man)
105
12/31
W
F 4-0 0:43
E. Martin
Derby Wrestling Club
Valley Center Round Robin Open/Novice
Round 5
105
12/31
W
F 0-0 0:40
M. Pham
Wichita Wrestling Club
Valley Center Round Robin Open/Novice
Round 4
105
12/31
W
F 4-0 1:12
C. Young
Salina Kids Club
Valley Center Round Robin Open/Novice
Round 3
105
12/31
W
F 2-0 0:42
B. Shields
Red Storm
Valley Center Round Robin Open/Novice
Round 2
105
12/31
W
F 11-0 2:01
A. Carter
Maize wrestling club
Valley Center Round Robin Open/Novice
Round 1
105
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024