Mar 23-Dec 31, 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25-26, 1:00 PM UTC
U16 and Junior FS and GR State 2024
May 25, 3:00 PM UTC
CUSAW 2024 Freestyle and Greco State Cha
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 25, 4:00 PM UTC
Mark Halvorson Memorial (2024)
May 26, TBD
U16 and Junior Greco State 2024
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 1-2, 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Nate Ramsey
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2019-2020
2018-2019
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/29
L
F 15-4 5:30
F. Mayora
---
IHSA State Dual Tournament
Quarterfinals (8 Team)
145
02/25
W
MD 13-5
A. Bauer
Edwardsville (H.S.)
IHSA 3A Team Sectional Split Site
Semifinals (4 Team)
145
02/15
L
DEC 8-5
J. Gumila
Plainfield (North)
IHSA 3A Sectional @ Quincy
2nd Wrestleback (16 Man)
138
02/15
L
DEC 8-5
C. Ferguson
---
IHSA 3A Sectional @ Quincy
Quarters & 1st WB (16 Man)
138
02/14
W
DEC 6-1
G. Schmid
---
IHSA 3A Sectional @ Quincy
Round 1 (16 Man)
138
02/08
L
MD 10-2
J. Estrada
New Lenox (Lincoln-Way West)
IHSA 3A Regional @ Lockport Twp.
Placement Matches
138
02/08
W
F 18-5 4:51
J. Tanquilut
Tinley Park (Andrew)
IHSA 3A Regional @ Lockport Twp.
Semis and WB3
138
02/08
W
TF 17-2 4:35
Z. Zawilinski
Frankfort (Lincoln-Way East)
IHSA 3A Regional @ Lockport Twp.
Quarters and WB1
138
12/22
L
DEC 5-4
C. Ferguson
---
32nd Annual Al Dvorak Invitational
Wrestleback Round 4
138
12/21
W
DEC 12-6
P. Curran
Carol Stream (GLENBARD NORTH)
32nd Annual Al Dvorak Invitational
Wrestleback Round 3
138
12/21
W
F 10-1 2:27
R. Ibarra
Plainfield (SOUTH)
32nd Annual Al Dvorak Invitational
Wrestleback Round 2
138
12/21
L
DEC 11-4
A. Mancilla
Bradley (B-BOURBANNAIS)
32nd Annual Al Dvorak Invitational
2nd Round and Wrestleback Round 1
138
12/21
W
F 2-0 0:18
J. Smith
---
32nd Annual Al Dvorak Invitational
1st Round
138
10/26
W
DEC 5-4
C. Quandt
---
USAW Preseason Nationals - HS Boys
Round 8 Cons Rd 4
138
10/26
L
F 2-0 0:57
J. Black
Izzy Style Wrestling
USAW Preseason Nationals - HS Boys
Round 9 Cons of 5
138
10/25
L
DEC 7-0
N. Bolivar
---
USAW Preseason Nationals - HS Boys
Round 3
138
10/25
W
DEC 5-3
D. Hall
---
USAW Preseason Nationals - HS Boys
Round 2
138
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/10
L
DEC 8-5
P. Murphy-hoff
---
IWCOA 2019 FroshSoph & Girls State
Consi Semi`s
126
03/10
W
FOR 0-0
B. Peet
---
IWCOA 2019 FroshSoph & Girls State
Placement
126
03/10
W
DEC 4-2
J. Jarvis
---
IWCOA 2019 FroshSoph & Girls State
Consi. 5/3 vs. Semis
126
03/10
W
MD 10-1
D. Kested
---
IWCOA 2019 FroshSoph & Girls State
Consi Quarters
126
03/10
W
DEC 10-3
B. Flores
---
IWCOA 2019 FroshSoph & Girls State
3/1 WB vs. Quarters)
126
03/10
W
DEC 7-1
G. Thomas
---
IWCOA 2019 FroshSoph & Girls State
2nd WB
126
03/09
L
DEC 4-3
M. Bitner
---
IWCOA 2019 FroshSoph & Girls State
Round of 16 (Mat 1-6)
126
03/09
W
DEC 4-3
D. Hampton
Hoffman Estates
IWCOA 2019 FroshSoph & Girls State
Round of 32
126
03/03
W
MD 8-0
B. Knapp
Peotone
IWCOA 2019 SC Sect Thornton
1st & 3rd (16 Man)
126
03/03
W
DEC 8-1
J. Simon
Lincolnway West
IWCOA 2019 SC Sect Thornton
4th Wrestleback (16 Man)
126
03/03
L
DEC 6-3
A. Lizak
---
IWCOA 2019 SC Sect Thornton
Semis & 3rd WB (16 Man)
126
03/03
W
DEC 8-6 SV
J. Simon
Lincolnway West
IWCOA 2019 SC Sect Thornton
Round 1 (16 Man)
126
03/03
W
MD 9-1
J. Goins
Bolingbrook
IWCOA 2019 SC Sect Thornton
Quarters & 1st WB (16 Man)
126
01/26
W
DEC 6-4
M. Yario
Lincoln-Way West)
2018-19 SWSC JV Wrest. Tourn.
Placement Matches (16 Man)
132
01/26
W
TF 15-0 5:36
N. House
Lincoln-Way East)
2018-19 SWSC JV Wrest. Tourn.
semifinal
132
01/26
W
DEC 4-1
O. Al-Qamaz
Andrew)
2018-19 SWSC JV Wrest. Tourn.
Quarters & 1st WB (16 Man)
132
01/05
W
DEC 1-0
D. Gallagher
LaGrange (Lyons)
Bolingbrook HS JV Invite
Round 5
132
01/05
W
F 7-0 3:02
J. Koser
Joliet (West)
Bolingbrook HS JV Invite
Round 4
132
01/05
W
F 4-0 2:47
J. Goins
---
Bolingbrook HS JV Invite
Round 2
132
12/22
W
DEC 6-0
B. Cooperkawa
Naperville (Central)
Lockport (Twp.) @ Naperville (Central)
Round 1
132
12/17
L
MD 9-1
C. Trupp
---
Detroit Catholic Central HS @ Lockport (Twp.)
Round 1
132
10/27
L
DEC 10-3
R. Avila
---
USAW Preseason Nationals - HS Boys
R6 - Champ & WB (128, 64, 32, & 16)
132
10/27
W
DEC 6-0
B. Bredael
Freedom High School Wrestling
USAW Preseason Nationals - HS Boys
R5 - WB (128 & 64)
132
10/27
L
MD 10-1
J. Viveros
---
USAW Preseason Nationals - HS Boys
R4 - Champ & WB (128, 64, & 32)
132
10/27
W
F 7-1 2:38
K. Hahn
Fennimore Wrestling Associatio
USAW Preseason Nationals - HS Boys
R2
132
Related Content
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020