Mar 23-Dec 31 · Resumes Tomorrow at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 17-19, 3:00 PM UTC
CA Assoc Duals
May 18-19, 12:00 PM UTC
Frank E. Rader Southeast Regional Champs
May 18-19, 1:00 PM UTC
Central Regional Championships
May 18, 1:00 PM UTC
New Jersey Freestyle State Championship
May 18, 4:00 PM UTC
2024 PNL Duals at Werner Park
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 31-Jun 2 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CAUSA FS/GR State
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 5-9, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Lawson Francis
Results
Videos
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2019-2020
Team Name
Greater Heights Wrestling
Savannah
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/22
W
Replay
DEC 4-2
V. Schmalz
Pleasant Hill
MSHSAA Boys State Championships
3rd & 5th (16 Man)
106 Class 2
02/22
W
Replay
F 4-0 0:59
L. McMenemy
Clinton
MSHSAA Boys State Championships
4th Wrestleback (16 Man)
106 Class 2
02/22
L
Replay
DEC 3-2
C. Juarez-Ramirez
Mexico
MSHSAA Boys State Championships
Semis & 3rd WB (16 Man)
106 Class 2
02/22
W
Replay
MD 9-0
V. Schmalz
Pleasant Hill
MSHSAA Boys State Championships
Quarters (16 Man)
106 Class 2
02/22
W
Replay
F 8-2 2:34
G. Stone
Potosi
MSHSAA Boys State Championships
Round 1 (16 Man)
106 Class 2
02/17
W
DEC 6-5
W. Shipman
Excelsior Springs
MSHSAA Boys Class 2 District 4
Placement
106
02/17
W
F 2-0 0:34
J. Erickson
Cameron
MSHSAA Boys Class 2 District 4
Cons. Semis
106
02/17
W
DEC 3-1
W. Ford
Odessa
MSHSAA Boys Class 2 District 4
Semifinals
106
02/17
W
F 6-1 1:44
J. Hail
Chillicothe
MSHSAA Boys Class 2 District 4
2nd Wrestleback (16 Man)
106
02/16
L
F 0-4 3:05
G. Happy
Richmond
MSHSAA Boys Class 2 District 4
Round 1 (16 Man)
106
02/03
W
DEC 7-4
B. Dubes
Centralia
Blair Oaks Duals
Round 5 (6 Team)
106
02/03
W
F 2-0 0:54
C. Rosentreter
Fatima
Blair Oaks Duals
Round 3 (6 Team)
106
02/02
W
F 8-2 4:29
M. Shepherd
Brookfield
Maysville Tri /w Brookfield, Savannah
Round 1
106
01/27
W
F 2-0 1:31
C. Perez
Benton
2024 Benton Boys Tournament
Round 6
106
01/27
W
F 2-0 1:55
K. Leonard
Moberly
2024 Benton Boys Tournament
Round 4
106
01/26
W
F 16-2 5:06
B. McCartney
Plattsburg
Savannah @ Plattsburg
Round 1
106
01/20
L
F 10-1 1:53
J. Bell
St. Pius X (Kansas City)
2024 MEC Boys Conference Championship
Finals
106
01/20
W
F 2-0 1:13
C. Perez
Benton
2024 MEC Boys Conference Championship
Round 4
106
01/20
W
F 6-0 2:27
J. Erickson
Cameron
2024 MEC Boys Conference Championship
Round 3
106
01/20
W
F 2-0 0:53
P. Hickey
St. Pius X (Kansas City)
2024 MEC Boys Conference Championship
Round 2
106
01/20
W
F 6-0 2:23
J. Snyders
Maryville JV
2024 MEC Boys Conference Championship
Round 1
106
01/19
W
F 4-1 1:03
C. Seipel
Lafayette (St. Joseph)
Chillicothe quad
Round 1
106
01/19
W
F 8-2 1:14
J. Hail
Chillicothe
Chillicothe quad
Round 1
106
01/18
W
F 8-2 3:47
G. Happy
Richmond
Chillicothe quad
Round 1
106
01/13
W
DEC 4-1
R. Stufflebean
Marceline
Chillicothe Wrestling Tournament - Boys
Round 5 (5 Man)
106
01/13
W
F 6-2 0:57
J. Hail
Chillicothe
Chillicothe Wrestling Tournament - Boys
Round 4 (5 Man)
106
01/13
W
F 2-0 1:06
A. Young
Macon
Chillicothe Wrestling Tournament - Boys
Round 3 (5 Man)
106
01/13
W
TF 19-3 5:47
M. Shepherd
Brookfield
Chillicothe Wrestling Tournament - Boys
Round 2 (5 Man)
106
01/06
W
F 2-0 0:25
J. Hail
Chillicothe
2024 Cameron Crossroads Duals
Round 1 (10 Team)
106
01/06
W
DEC 4-0
R. Stufflebean
Marceline
2024 Cameron Crossroads Duals
Round 3 (10 Team)
106
01/06
W
MD 11-2
W. Ford
Odessa
2024 Cameron Crossroads Duals
Round 5 (10 Team)
106
01/06
W
F 4-1 0:10
W. Sander
Lexington
2024 Cameron Crossroads Duals
Round 2 (10 Team)
106
01/05
W
F 0-0
J. Snyders
Maryville
Savannah Tri
Round 1
106
01/05
W
MD 10-0
J. Erickson
Cameron
Savannah Tri
Round 1
106
12/09
W
F 12-1 4:51
K. Carrigan
Riverside, Oakland
Riverside Wrestling Invitational
Placement Matches (16 Man)
106
12/09
W
DEC 6-0
D. Walters
Lathrop
Riverside Wrestling Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
106
12/09
W
F 9-0 4:22
R. Lauderman
Pekin
Riverside Wrestling Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
106
12/09
L
DEC 6-0
Z. Manz
Lewis Central
Riverside Wrestling Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
106
12/02
L
TF 18-3
T. Christenson
Basehor-Linwood HS
Steve Leslie Invitational 2023
FINALS
106
12/02
W
DEC 5-2
E. Vielhauer
Basehor-Linwood HS
Steve Leslie Invitational 2023
Round 5
106
12/02
W
F 10-2 5:30
J. Amschler
Ste. Genevieve
Steve Leslie Invitational 2023
Round 4
106
12/02
W
F 2-0 0:52
R. Butler
Nevada
Steve Leslie Invitational 2023
Round 2
106
12/01
L
F 2-0 0:49
T. Christenson
Basehor-Linwood HS
Steve Leslie Invitational 2023
Round 1
106
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/21
W
DEC 5-0
P. Hickey
Greater Heights Wrestling
2023 Lee`s Summit West Titan Open
Round 3 (4 Man)
90
01/21
W
F 0-0
W. Ford
Odessa Youth Wrestling
2023 Lee`s Summit West Titan Open
Round 2 (4 Man)
90
01/21
W
F 2-0 1:13
J. Mesh
INDEPENDENCE
2023 Lee`s Summit West Titan Open
Round 1 (4 Man)
90
01/08
W
DEC 7-0
S. Young
DKWC
Buck Taylor Memorial (PM Session)
Round 5
95
01/08
W
F 6-3 2:36
J. Legatt
DKWC
Buck Taylor Memorial (PM Session)
Round 4
85-90
01/08
W
TF 16-1 4:09
R. Wilson
Tonganoxie Wrestling Club
Buck Taylor Memorial (PM Session)
Round 3
85-90
01/08
W
TF 17-0 4:10
D. Dunn
Piper Wrestling Club
Buck Taylor Memorial (PM Session)
Round 2
95
12/10
W
F 9-2 3:04
R. Barmann
Greater Heights Wrestling
Scrap at Staley
Placement Matches (8 Man)
90-95
12/10
W
F 9-1 2:23
M. Richmond
Team Central Wrestling Club
Scrap at Staley
2nd Wrestleback (8 Man)
90-95
12/10
L
DEC 6-4 TB1
P. Shelton
---
Scrap at Staley
Semis & 1st WB (8 Man)
90-95
12/10
W
F 6-1 2:21
L. Ruff
Tonganoxie Wrestling Club
Scrap at Staley
Quarterfinals (8 Man)
90-95
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
11/24
L
DEC 8-3
A. Martin
Hamilton Hornets
Blood, Sweat, and Gears Open
Placement Matches (8 Man)
75
11/24
W
TF 15-0 3:30
C. Fast
Team Hammer Wrestling Academy
Blood, Sweat, and Gears Open
2nd Wrestleback (8 Man)
75
11/24
L
F 0-0 0:42
I. Hardy
Junior Titans Wrestling Club
Blood, Sweat, and Gears Open
Semis & 1st WB (8 Man)
75
11/24
W
F 4-0 0:51
C. Berry
Maysville youth wrestling
Blood, Sweat, and Gears Open
Quarterfinals (8 Man)
75
Related Content
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Women's Weekly
Dec 2, 2021
7 D1 Schools In 7 Days For Maui Fundraiser
Aug 28, 2023