Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Deion Mikesell
Results
High School Results
High School
High School
International
Other
Season
2014-2015
2013-2014
Team Name
#1 Southeast Polk
#3 Southeast Polk
Southeast Polk
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/22
L
DEC 6-2
S. Cook
---
2015 IHSAA State Championships
Championships
3A-195
02/20
W
DEC 7-5
J. Brett
---
2015 IHSAA State Championships
Semis & 3rd WB (16 Man)
3A-195
02/20
W
DEC 7-2
T. Mehmen
Prairie Cedar Rapids
2015 IHSAA State Championships
Quarters (16 Man)
3A-195
02/19
W
F 4-1 1:53
W. White
Des Moines East
2015 IHSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
3A-195
02/18
W
DEC 7-5
T. Mehmen
#4 Prairie, Cedar Rapids
2015 IHSAA State Dual Tournament
Semis
195
02/18
W
MD 12-3
J. Malik
#2 Bettendorf
2015 IHSAA State Dual Tournament
Finals (1st & 3rd)
195
02/14
W
TF 17-2 5:06
D. Lee
Newton
IHSAA 3A Dist. 1
1st and 3rd Place
195
02/14
W
DEC 13-6
J. Seely
Norwalk
IHSAA 3A Dist. 1
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
195
02/01
L
DEC 4-2
S. Cook
---
CIML Invitational - 2015
Placement Matches (16 Man)
195
01/31
W
F 5-0 2:58
H. Miller
---
CIML Invitational - 2015
3rd WB & Semis (16 man)
195
01/31
W
F 7-2 5:40
W. White
Des Moines East
CIML Invitational - 2015
Quarters & 1st WB (16 Man)
195
01/17
L
F 7-10 4:27
C. Thomas
---
Valley Duals
Round 2 (6 Team)
195
01/03
W
MD 11-2
C. Dischler
---
Cheesehead
Round 12 (Placement Matches 7th-15th
195
01/03
L
DEC 3-2
D. Worker
Mt Carmel
Cheesehead
Round 8.2 (Brackets of 8 Rd2)
195
01/03
L
DEC 3-2
D. Doyle
Iowa City West
Cheesehead
Round 6 (Brackets of 8 Rd1)
195
01/03
L
DEC 3-1
C. Abel
---
Cheesehead
Round 5 (4x4 Round 3)
195
01/02
W
F 2-0 1:34
D. Setzer
Sheboygan Falls
Cheesehead
Round 3 (4x4 Round 2)
195
01/02
W
DEC 9-3
Z. Frassetto
Kaukauna
Cheesehead
Round 2 (4x4 Round 1)
195
12/20
L
MD 10-2
C. Wilke
Odebolt Arthur- Battle Creek Ida Grove
Red Owens Holiday Classic
Placement Matches (8 Man)
195
12/20
W
DEC 8-6 SV
Z. Haggstrom
---
Red Owens Holiday Classic
Round 3 (8 Man)
195
12/20
W
F 2-0 1:15
E. Pingel
Southeast Polk JV
Red Owens Holiday Classic
Round 2 (8 Man)
195
12/20
W
F 2-0 0:42
E. Hovey
Cedar Rapids Jefferson
Red Owens Holiday Classic
Round 1 (8 Man)
195
12/19
L
DEC 5-3
S. Cook
Fort Dodge
Fort Dodge @ Southeast Polk
Round 1
195
12/17
W
F 0-0 3:30
D. Mann
Marshalltown
Marshalltown vs. Southeast Polk
Round 1
195
12/16
W
DEC 9-2
J. Brett
Dowling Catholic
Dowling Catholic @ Southeast Polk
Round 1
195
12/13
W
F 14-5 3:10
M. Moulden
Ballard-Huxley
Ankeny Centennial Dual Team Tournament
Cross Bracket Round 2 (8 Team)
195
12/13
W
DEC 9-2
J. Brett
Dowling Catholic
Ankeny Centennial Dual Team Tournament
---
195
12/12
W
DEC 7-3
J. Brett
Dowling Catholic
Southeast Polk @ Dowling Catholic
Round 1
195
12/06
W
F 2-0 3:07
B.
---
Gardner Edgerton Invitational 2014
PlaceMatches3rd_5th mats1-4
195
12/06
L
DEC 6-5
D. Doyle
Iowa City West
Gardner Edgerton Invitational 2014
ChampBracketTop8_mats1-4
195
12/06
W
DEC 4-2
M. Garcia
Baldwin
Gardner Edgerton Invitational 2014
Pool Rd 3
195
12/06
W
F 6-2 1:47
T. Sims
Cascia Hall Prep
Gardner Edgerton Invitational 2014
Pool Rd 1
195
12/05
W
MD 11-3
B. Petrusic
Johnston
Johnston @ Southeast Polk
Round 1
195
2013-2014
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/22
W
F 5-1 3:04
J. Trowers
Davenport, North
2014 IHSAA State Championships
Placement Matches (16 Man)
3A-195
02/22
L
DEC 5-3
C. Kreiter
North Scott, Eldridge
2014 IHSAA State Championships
4th Wrestleback (16 Man)
3A-195
02/22
W
DEC 6-2
J. Brett
---
2014 IHSAA State Championships
Semis & 3rd WB (16 Man)
3A-195
02/21
W
DEC 9-5
r. prescott
---
2014 IHSAA State Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
3A-195
02/20
W
F 2-0 0:50
D. Putnam
Council Bluffs, Abraham Lincoln
2014 IHSAA State Championships
1st WB (16 Man)
3A-195
02/20
L
DEC 7-0
M. Harrington
---
2014 IHSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
3A-195
02/19
L
DEC 15-13 SV
M. Kelsay
#6 Iowa City, West
2014 IHSAA State Dual Tournament
Quarterfinals
195
02/19
L
DEC 5-3
T. Foy
---
2014 IHSAA State Dual Tournament
Semis
195
02/19
W
DEC 4-1
Z. Moffitt
#1 Bettendorf
2014 IHSAA State Dual Tournament
Finals (1st & 3rd)
195
02/15
L
MD 10-2
J. Ware
---
IHSAA 3A Dist. 6 - Johnston
1st and 3rd (8 Man)
195
02/15
W
DEC 7-1
B. Petrusic
Johnston
IHSAA 3A Dist. 6 - Johnston
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
195
02/15
W
NC 0-0
B. Petrusic
Johnston
IHSAA 3A Dist. 6 - Johnston
2nd Place Match (8 Man)
195
02/13
W
F 4-0 3:10
A. Jurado
Sioux City North
Sioux City North @ Southeast Polk
Round 1
195
02/01
W
DEC 7-5
r. prescott
---
2014 CIML Invite
Placement Matches (16 Man)
195
02/01
W
DEC 9-7
J. Ware
---
2014 CIML Invite
3rd WB & Semis (16 man)
195
02/01
W
DEC 7-3
J. Brett
---
2014 CIML Invite
Quarters & 1st WB (16 Man)
195
01/13
W
DEC 7-2
Z. Moffitt
Bettendorf
Bettendorf @ Southeast Polk
Round 1
195
01/10
W
F 0-0 1:05
C. Harban
Des Moines Lincoln
Southeast Polk @ Des Moines Lincoln
Round 1
195
01/05
L
DEC 8-2
M. Kelsay
Iowa City West
Cheesehead
Round 13 (Placement Matches 7th-15th
195
01/04
L
MD 8-0
K. Stoll
High Point
Cheesehead
Round 10.1 (Brackets of 8 Rd2)
195
01/04
L
F 7-2 1:53
T. Johnson
Lockport
Cheesehead
Round 8 (Brackets of 8 Rd1)
195
01/04
W
MD 15-1
D. Ehnerd
Wrightstown
Cheesehead
Round 6 (4x4 Round 3)
195
01/04
L
DEC 3-2
D. Sterr
Plainfield Central
Cheesehead
Round 3 (4x4 Round 2)
195
01/04
W
DEC 8-6
J. Bergren
Hartland Arrowhead
Cheesehead
Round 2 (4x4 Round 1)
195
12/21
W
DEC 9-3
D. Becker
Creighton Prep
Red Owens Holiday Tournament
Round 2 (6 Team)
195
12/21
W
F 2-0 1:06
K. Hosfelt
Atlantic
Red Owens Holiday Tournament
Round 5 (6 Team)
195
12/15
W
F 0-0 4:48
K. Salazer
Oskaloosa
Oskaloosa Duals
Champ. Round 1
---
12/15
W
F 0-0 0:47
T. Nosbisch
Ottumwa
Oskaloosa Duals
Champ. Round 1
---
12/13
W
F 0-0 1:07
H. Miller
Mason City
Southeast Polk @ Mason City
Round 1
195
12/13
W
F 0-0 0:33
B. Campos
Valley , West Des Moines
Valley , West Des Moines @ Southeast Polk
Round 1
195
12/13
W
F 2-0 0:20
B. Campos
Valley , West Des Moines
Valley , West Des Moines @ Southeast Polk
Round 1
195
12/07
W
DEC 10-9
D. McGargil
Omaha Skutt Catholic
Gardner Edgerton Invitational 2013
PlaceMatches3rd_5th mats1-4
195
12/07
L
MD 9-1
S. Pesek
Gardner Edgerton
Gardner Edgerton Invitational 2013
ChampBracketTop8_mats1-4
195
12/07
W
DEC 5-0
M. Garcia
Baldwin
Gardner Edgerton Invitational 2013
Pool Rd 3
195
12/07
W
F 5-0 1:49
M. Barnett
Platte County
Gardner Edgerton Invitational 2013
Pool Rd 2
195
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024