Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Myles Bender
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2019-2020
2018-2019
2017-2018
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/15
L
DEF 2-1 1:31
J. Bowen
Iowa-Grant/Highland
WIAA D3 Reg.4 @ Mineral Point
2nd Place Match (8 Man)
285
02/15
W
F 2-4 1:59
B. Laufenberg
River Ridge/Cassville
WIAA D3 Reg.4 @ Mineral Point
1st, 3rd, 5th (8 Man)
285
02/15
L
DEC 4-0
L. Klaas
---
WIAA D3 Reg.4 @ Mineral Point
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
285
02/15
W
DEC 4-0
K. Groom
---
WIAA D3 Reg.4 @ Mineral Point
Quarterfinals (8 Man)
285
02/08
L
DEC 2-0
K. Groom
---
SWC/SWAL CLASH
2nd Wrestleback (16 Man)
285
02/08
L
F 6-1 2:19
J. Bowen
Iowa-Grant/Highland
SWC/SWAL CLASH
Quarters & 1st WB (16 Man)
285
02/01
W
F 2-0 0:51
B. Bucholtz
Richland Center
Lancaster @ Richland Center
Round 1
285
01/24
W
DEC 3-2
L. Fuerstenberg
Dodgeville
Dodgeville @ Lancaster
Round 1
285
01/17
W
F 2-0 1:50
J. Gilbert
River Valley
River Valley @ Lancaster
Round 1
285
01/11
L
F 4-1 1:23
D. Wilmot
Riverdale
Westby High School Duals
Round 5 (6 Team)
285
01/11
W
F 4-0 2:25
T. Harbaugh
Westby
Westby High School Duals
Round 2 (6 Team)
285
01/11
L
F 4-0 2:16
J. Schaefbauer
---
Westby High School Duals
Round 4 (6 Team)
285
01/11
L
F 6-2 5:30
C. Berra
Aquinas
Westby High School Duals
Round 3 (6 Team)
285
01/11
W
F 10-5 3:12
D. DeWitt
---
Westby High School Duals
Round 1 (6 Team)
285
01/10
W
F 7-1 1:27
P. Mandurano
Belmont/Platteville
Lancaster @ Belmont/Platteville
Round 1
285
01/04
L
DEC 8-7
M. Reuter
Monticello
Lancaster Invite
Placement Matches (16 Man)
285
01/04
W
F 0-0 5:23
K. Groom
---
Lancaster Invite
Semis & 3rd WB (16 Man)
285
01/04
W
F 0-0 1:38
G. Wright
Waterloo
Lancaster Invite
2nd Wrestleback (16 Man)
285
01/04
L
F 0-0 1:19
J. Bowen
Iowa-Grant/Highland
Lancaster Invite
Quarters & 1st WB (16 Man)
285
01/04
W
F 0-0 1:44
J. Miller
Brodhead
Lancaster Invite
Round 1 (16 Man)
285
12/28
L
DEC 4-2 SV
K. Groom
Boscobel
Bi-State Classic
Round 5.2 WB (Session #2C)
285
12/28
L
DEC 6-1
T. Leibfried
Cuba City/Benton/Southwestern
Bi-State Classic
Round 3 (Session #1C)
285
12/27
W
F 4-7 5:59
E. Bock
Muskego
Bi-State Classic
Round 2 (Session #1B)
285
12/24
L
DEC 13-7
J. Marchwick
Ithaca/Weston
Quad Dual
Champ. Round 1
285
12/20
L
DEC 8-1
C. Wall
---
Prairie du Chien @ Lancaster
Round 1
285
12/14
W
F 0-0 5:07
R. Bauer
Regis/Altoona
Tomah Scramble 2019
Finals
285
12/14
L
DEC 4-0
H. Larson
Tomah
Tomah Scramble 2019
Round 4
285
12/14
W
F 0-0 0:55
I. Waggoner
Osseo-Fair/Augusta/Fall Creek
Tomah Scramble 2019
Round 3
285
12/14
L
DEC 7-1
A. Francis
Caledonia-Houston
Tomah Scramble 2019
Round 2
285
12/14
W
F 0-0 0:54
T. Forhand
---
Tomah Scramble 2019
Round 1
285
12/07
W
F 0-0 3:35
D. Wilmot
Riverdale
Reedsburg Duals
Cross Bracket (8 Team)
285
12/07
W
F 0-0 1:28
T. Harbaugh
Westby
Reedsburg Duals
Placement Matches (8 Team)
285
12/07
W
F 0-0 0:58
I. Zahra
LaCrosse Logan
Reedsburg Duals
Round 1 (8 Team)
285
12/07
W
F 0-0 1:27
A. Huff
Wisconsin Dells
Reedsburg Duals
Round 2 (8 Team)
285
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/26
W
F 2-2 2:31
E. Esser
River Ridge/Cassville
Timberwolf JV Open
Round 5 (6 Man)
217-243
01/26
W
FOR 0-0
I. Gukeisen
Dubuque Senior
Timberwolf JV Open
Round 4 (6 Man)
217-243
01/26
W
F 2-0 1:44
C. Spoor
---
Timberwolf JV Open
Round 3 (6 Man)
217-243
01/26
W
DEC 4-0
M. Trujillo
Darlington/Blackhawk
Timberwolf JV Open
Round 2 (6 Man)
217-243
01/19
L
F 2-0 1:50
G. Jones
Menomonie
WI Challenge Series Finals
Round 5 Placement
285
01/19
W
MD 16-7
C. Gomez
---
WI Challenge Series Finals
Round 4.1 -Semis
285
01/19
W
DEC 4-2 SV
B. Wilson
---
WI Challenge Series Finals
Round 3 -Quarters & WB
285
01/19
W
F 5-3 5:01
E. Hansen
Appleton North
WI Challenge Series Finals
Round 2
285
01/19
W
F 2-0 0:36
A. Salazar
Beaver Dam
WI Challenge Series Finals
Round 1
285
01/12
W
F 2-0 0:53
T. Harbough
Westby
Westby Duals
Round 2 (6 Team)
285
01/12
L
F 7-0 2:22
J. Schaefbauer
---
Westby Duals
Round 3 (6 Team)
285
01/12
L
DEC 10-4
D. Wilmot
Riverdale
Westby Duals
Round 1 (6 Team)
285
01/12
W
F 7-1 3:28
C. Berra
Aquinas
Westby Duals
Round 4 (6 Team)
285
01/05
L
DEC 2-0 SV
G. Simmons
---
WI Challenge Series Middleton Qualifier
Round 7 Placement Matches
285
01/05
W
F 2-0 1:23
A. Robles
Clinton
WI Challenge Series Middleton Qualifier
Round 6 Semi and WB
285
01/05
W
DEC 4-3
T. Hansen
Oconomowoc
WI Challenge Series Middleton Qualifier
Round 4 Quarterfinals and Wrestleback
285
01/05
W
F 2-0 0:06
C. Larson
Turner
WI Challenge Series Middleton Qualifier
Round 2 - Premlinary and WB
285
01/05
W
F 5-2 1:08
J. Beck
Watertown
WI Challenge Series Middleton Qualifier
Round 1 (32 Man)
285
12/15
W
F 7-2 0:51
J. Bindl
River Valley
River Valley @ Lancaster
Round 1
285
12/08
W
F 8-0 2:44
O. Lee
Jefferson
Waunakee Warrior JV Invite
Placement Matches (8 Man)
215-230
12/08
W
F 2-0 1:55
F. Reduta
Fenton
Waunakee Warrior JV Invite
Round 3 (8-4-3)
215-230
12/08
W
F 5-0 3:21
B. Waite
Holmen
Waunakee Warrior JV Invite
Round 1 (8-4-3)
215-230
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/27
L
MD 9-1
M. Connelly
---
Lancaster JV Open
Round 4 (6 Man)
185-203
01/27
W
DEC 7-2
B. Gregory
Cuba City/Benton/Southwestern
Lancaster JV Open
Round 5 (6 Man)
185-203
01/27
W
DEF 0-0
M. King
---
Lancaster JV Open
Round 3 (6 Man)
185-203
01/27
L
F 0-0 1:49
C. Unbehaun
Richland Center
Lancaster JV Open
Round 2 (6 Man)
185-203
01/27
W
F 0-0 1:30
D. Duve
Dubuque Senior
Lancaster JV Open
Round 1 (6 Man)
185-203
01/20
L
F 0-0 4:46
C. Garcia
DeSoto
Riverdale JV Tournament
Round 4 (5 Man)
176-184
01/20
W
F 0-0 1:58
G. Esser
River Ridge/Cassville
Riverdale JV Tournament
Round 3 (5 Man)
176-184
01/20
W
F 0-0 0:51
C. Burkhart
Verona
Riverdale JV Tournament
Round 2 (5 Man)
176-184
01/20
W
F 0-0 0:23
J. Reischel
Waunakee
Riverdale JV Tournament
Round 1 (5 Man)
176-184
01/13
L
F 5-0 1:37
C. Johnson
---
Westby Duals
Round 3 (6 Team)
195
01/06
L
F 8-6 5:47
C. Haden
Tomah
WI Challenge Series Mineral Pt Qual
Round 7 Placement Matches
195
01/06
L
F 4-0 3:47
A. Ragels
---
WI Challenge Series Mineral Pt Qual
Round 6 Semi and WB
195
01/06
L
F 4-0 0:38
C. Allen
Fennimore
WI Challenge Series Mineral Pt Qual
Round 5 Wrestle Back 16-32 Man
195
12/20
L
F 2-0 1:18
J. Neis
Cuba City/Benton/Southwestern
Lancaster @ Cuba City/Benton/Southwestern
Round 1
220
12/15
W
F 0-0 0:50
J. Dressler
---
Lancaster @ Dodgeville
Round 1
182
12/09
L
F 2-0 0:52
S. Meier
Stoughton
Waunakee Warrior JV Invite
Placement Matches (8 Man)
190-203
12/09
W
F 2-0 0:29
A. Anfang
Jefferson
Waunakee Warrior JV Invite
Round 3 (8-4-3)
190-203
12/09
W
F 5-2 4:29
C. Fraiser
MG-McFarland
Waunakee Warrior JV Invite
Round 2 (8-4-3)
190-203
12/02
W
F 2-0 0:29
J. Reischel
Waunakee
Stoughton-Pieper JV Tournament
Round 5 (5 Man)
179-190
12/02
W
F 2-0 0:54
N. Adsit
Cambridge
Stoughton-Pieper JV Tournament
Round 3 (5 Man)
179-190
12/02
L
F 8-0 1:56
A. Ragels
---
Stoughton-Pieper JV Tournament
Round 2 (5 Man)
179-190
12/02
L
DEC 5-2
J. LePine
Stoughton
Stoughton-Pieper JV Tournament
Round 1 (5 Man)
179-190
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024