Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Jimmy Lennon
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2017-2018
2016-2017
2014-2015
Team Name
St Thomas Academy
St. Thomas
St. Thomas Academy
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/24
W
DEC 9-7 SV
L. Wingert
---
MSHSL Section 1AA
Round 9 1st and 3rd
285
02/24
W
F 2-0 1:03
Z. Bolyard
La Crescent
MSHSL Section 1AA
Round 7 Cons Semis
285
02/24
L
DEC 6-1
B. Paulson
Kasson-Mantorville
MSHSL Section 1AA
Round 6 Champ Semis
285
02/23
W
F 2-0 1:00
H. Presley
Stewartville
MSHSL Section 1AA
Round 2 Quarterfinals
285
02/23
L
NC 0-0
B. Paulson
Kasson-Mantorville
MSHSL Section 1AA
True 2nd Place
285
02/13
W
F 0-0
K. Covington
Minneapolis Patrick Henry
Saint Paul Central Quad
Champ. Round 1
285
02/09
W
F 2-0 0:24
I. Spiegelberg
St. Croix Lutheran
St. Croix Lutheran @ St. Thomas Academy
Round 1
285
02/08
W
DEC 7-3
E. Heatherston
Mahtomedi
Mahtomedi @ St. Thomas Academy
Round 1
285
02/03
W
F 2-0 0:38
D. Wu
Cretin-Derham Hall
Cretin-Derham Hall @ St. Thomas Academy
Round 1
285
01/27
L
F 2-0 2:31
I. Green
---
2018 Orono Invitational
Placement Matches 1st
220
01/27
W
F 2-0 0:31
J. Schack
Osseo
2018 Orono Invitational
Semi`s (16,12)
220
01/27
W
F 2-0 0:25
B. Bauman
Orono
2018 Orono Invitational
Quarters & 1st Cons
220
01/25
W
DEC 2-1
D. Guck
---
Hastings @ St. Thomas Academy
Round 1
285
01/18
W
F 2-0 0:43
B. Swanson
North Branch
St. Thomas Academy vs. North Branch
Round 1
285
01/12
W
DEC 5-0
B. Floyd
Tartan
St. Thomas Academy @ Tartan
Round 1
285
01/05
L
F 15-1 3:35
D. Kerkvliet
---
Simley @ St. Thomas Academy
Round 1
220
12/29
W
F 2-0 1:06
B. Zipoy
Kimball Area
Rogers Holiday Matness
First Place
220
12/29
W
MD 15-5
T. Nachigal
Winona-Winona Cotter
Rogers Holiday Matness
Semifinals
220
12/29
W
F 4-0 1:31
J. Krumsieg
Rogers
Rogers Holiday Matness
Quarterfinals
220
12/21
W
F 2-0 0:17
B. Krenz
Minneapolis Edison
Minneapolis Edison vs. St. Thomas Academy
Round 1
285
12/07
W
F 2-0 0:30
J. Brown
Henry Sibley
Henry Sibley vs. St. Thomas Academy
Round 1
285
12/07
L
F 5-0 6:04
C. Guenther
North
St. Thomas Academy @ North
Round 1
285
12/07
W
F 0-0 1:20
M. Lamin
Irondale
Saint Paul Central Quad
Champ. Round 1
285
12/06
W
F 2-0 0:30
K. Covington
Minneapolis Patrick Henry
Minneapolis Patrick Henry vs. St. Thomas Academy
Round 1
285
12/02
W
F 2-0 0:20
J. Harrell
Edina
Edina Wrestling Invitational
3rd Place
285
12/02
W
F 4-1 2:50
Z. Riendeau
Grand Rapids
Edina Wrestling Invitational
Semi`s
285
12/02
W
F 2-0 1:18
C. Kelly
Edina
Edina Wrestling Invitational
Round 2
285
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
04/23
L
F 6-7 3:00
J. Haglund
---
MN USA Junior State Freestyle
Junior
220
04/23
L
TF 10-0 2:04
J. Schichel
HASTINGS
MN USA Junior State Freestyle
Junior
220
04/23
W
F 15-8 4:02
D. Neid
---
MN USA Junior State Freestyle
Junior
220
04/22
L
TF 10-0 5:59
J. Schichel
HASTINGS
MN USA Junior State Greco
Junior
220
04/22
W
F 8-0 2:03
G. Wevley
WCWC
MN USA Junior State Greco
Junior
220
04/22
W
F 8-0 2:03
G. Wevley
WCWC
MN USA Junior State Greco
Junior
220
04/22
L
TF 10-0 5:40
C. Fibranz
Central Minnesota Wrestling
MN USA Junior State Greco
Junior
220
04/22
L
TF 10-0 5:40
C. Fibranz
Central Minnesota Wrestling
MN USA Junior State Greco
Junior
220
02/25
W
F 0-0 2:22
D. Maloney
St Paul Johnson
MSHSL Section 4AA
Placement Matches (16 Man)
285
02/25
L
F 0-0 1:32
Z. Sain
St Paul Highland Park
MSHSL Section 4AA
4th Wrestleback (16 Man)
285
02/25
L
DEC 5-2
B. Kemp
Henry Sibley
MSHSL Section 4AA
Semis & 3rd WB (16 Man)
285
02/25
W
F 0-0 0:53
G. Clark
St Paul Washington Tech
MSHSL Section 4AA
Quarters & 1st WB (16 Man)
285
02/03
W
F 2-0 0:50
A.
Benilde St. Margarets
St. Thomas Academy @ Benilde St. Margarets
Round 1
285
02/01
W
F 5-0 1:53
J. Rodriguez
Champlin Park
Champlin Park @ St. Thomas Academy
Round 1
285
01/27
L
DEC 10-4
D. Guck
---
St. Thomas Academy @ Hastings
Round 1
285
01/26
W
F 2-0 1:05
B. Kemp
Henry Sibley
Henry Sibley @ St. Thomas Academy
Round 1
285
01/26
L
DEC 2-1
C. Guenther
North
North @ St. Thomas Academy
Round 1
285
01/26
W
F 2-0 1:40
H. Burton
Minneapolis Patrick Henry
Minneapolis Patrick Henry @ St. Thomas Academy
Round 1
285
01/10
W
DEC 8-2
T. Cobb
Irondale
Irondale @ St. Thomas Academy
Round 1
285
01/06
L
MD 8-0
L. Zaiser
---
St. Thomas Academy @ Simley
Round 1
285
12/10
L
F 2-0 1:47
Z. Aanerud
Rogers
Delano Invitational
Placement Matches (16 Man)
220
12/10
W
F 2-0 0:17
T. Lopez
St. Thomas Academy
Delano Invitational
4th Wrestleback (16 Man)
220
12/10
L
F 3-0 3:29
S. Hajas
Delano
Delano Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
220
12/10
W
F 2-0 0:34
J. Pehrson
St. Peter
Delano Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
220
12/03
W
F 2-0 2:00
R. Juberian
Bloomington Kennedy
Edina Wrestling Invitational
Round 4
285
12/03
W
F 2-0 0:27
G. Vargas
Lake City
Edina Wrestling Invitational
Round 3
285
12/03
W
F 13-0 3:38
E. Deegan
Lake City
Edina Wrestling Invitational
Round 2
285
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/21
W
F 0-0 3:35
T. Firminger
Mahtomedi
2015 Section 4AA Individual Tournament
True Second
285
02/21
L
F 0-0 5:07
R. Gehl
St. Croix Lutheran
2015 Section 4AA Individual Tournament
Finals and 3rd Place
285
02/21
W
F 0-0 1:59
A. Santa
South St. Paul
2015 Section 4AA Individual Tournament
Semifinals and Consolation Quarterfinals
285
02/21
W
F 0-0 1:14
W. Griemann
Washington Tech
2015 Section 4AA Individual Tournament
Quarterfinals and Consolation Round 1
285
01/31
W
DEC 4-3
T. Tappe
Frazee
MNGWL State Individual Tournament
Placement Matches (16 Man)
285
01/31
L
DEC 3-1
D. Mceachran
---
MNGWL State Individual Tournament
Semis & 3rd WB (16 Man)
285
01/31
W
F 0-0 0:46
A. Dewitt
Mounds View
MNGWL State Individual Tournament
Quarters & 1st WB (16 Man)
285
01/31
W
F 0-0 0:24
A. Diaz
Pelican Rapids
MNGWL State Individual Tournament
Round 1 (16 Man)
285
01/10
W
F 0-0 3:59
H. Carlson
Minnehaha/ DeLaSalle
St. Croix Lutheran Crusader Invitational
Placement (12 Man)
220
01/10
W
F 0-0 1:24
X. Conzet
St. Croix Lutheran
St. Croix Lutheran Crusader Invitational
Semis & WB (12 Man)
220
01/10
W
F 0-0 0:28
C. Forse
North Branch
St. Croix Lutheran Crusader Invitational
Quarters (12 Man)
220
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024