Mar 23-Dec 31 · Resumes Thursday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25-26, 1:00 PM UTC
U16 and Junior FS and GR State 2024
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25, 3:00 PM UTC
CUSAW 2024 Freestyle and Greco State Cha
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 25, 4:00 PM UTC
Mark Halvorson Memorial (2024)
May 26, TBD
U16 and Junior Greco State 2024
May 31-Jun 2 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CAUSA FS/GR State
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Jackson Hazel
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2020-2021
2019-2020
2015-2016
Team Name
Sedalia Youth Wrestling Club
Smith Cotton
Smith Cotton High School
Smith-Cotton
Smith-Cotton High School
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/13
L
F 5-3 2:59
E. Venable
Oakville
MSHSAA State Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
220 Class 4
03/13
L
F 4-5 3:20
T. Lapour
Blue Springs South
MSHSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
220 Class 4
02/28
W
F 7-0 4:01
C. Choates
Kickapoo
MSHSAA Class 4 Sectional 3
Placement Matches (8 Man)
220
02/27
W
F 2-0 0:30
R. Juarez
Lees Summit West
MSHSAA Class 4 Sectional 3
2nd Wrestleback (8 Man)
220
02/27
L
DEC 4-2
B. Aulber
Jefferson City
MSHSAA Class 4 Sectional 3
Semis & 1st WB (8 Man)
220
02/27
W
F 9-1 3:50
L. Hulse
Ozark
MSHSAA Class 4 Sectional 3
Quarterfinals (8 Man)
220
02/13
W
F 11-1 5:58
H. Jr.
Capital City
MSHSAA Class 4 District 6
Placement Matches (8 Man)
220
02/13
W
DEC 2-1
B. Aulber
Jefferson City
MSHSAA Class 4 District 6
Semis & 1st WB (8 Man)
220
02/13
W
F 9-3 3:11
D. Ayers
Raymore-Peculiar
MSHSAA Class 4 District 6
Quarterfinals (8 Man)
220
01/30
L
F 2-0 2:30
B. Aulber
Jefferson City High School
CMAC Boys Tournament
Placement Matches (8 Man)
220
01/30
W
F 7-6 1:21
E. Segovia
Battle High School
CMAC Boys Tournament
Semis & 1st WB (8 Man)
220
01/16
W
TF 22-6 3:08
L. Culbertson
Warsaw
Warsaw Invitational
Round 5
220
01/16
L
DEC 8-4
T. May
Diamond
Warsaw Invitational
Round 4
220
01/16
W
F 7-1 1:56
R. Partridge
---
Warsaw Invitational
Round 3
220
01/16
W
F 14-5 2:22
J. Charles
California
Warsaw Invitational
Round 2
220
01/16
W
F 10-1 3:55
M. Hibdon
Versailles
Warsaw Invitational
Round 1
220
01/09
W
F 21-7 2:17
M. Gear
Parkway North
Capital City High School Dual Tournament
Round 3 (8 Team)
220
01/09
W
F 13-3 3:25
T. Lewis
St. James
Capital City High School Dual Tournament
Cross Bracket (8 Team)
220
01/08
L
DEC 6-4
B. Aulber
Jefferson City
Jefferson City @ Smith-Cotton
Round 1
220
12/10
W
F 16-4 3:22
R. Dunn
Battle
Battle @ Smith-Cotton
Round 1
220
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/21
L
F 9-2 4:29
B. Aulbur
Jefferson City
MSHSAA Wrestling Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
220 Class 4
02/21
W
DEC 5-1
R. Medley
Ft. Zumwalt North
MSHSAA Wrestling Championships
1st WB (16 Man)
220 Class 4
02/21
L
F 2-0 1:23
C. Stegall
Northwest (Cedar Hill)
MSHSAA Wrestling Championships
Round 1 (16 Man)
220 Class 4
02/16
L
DEC 1-1
J. Gholson
Nixa High School
MSHSAA Class 4 District 3
Placement
220
02/15
W
DEC 3-2
D. Smith
---
MSHSAA Class 4 District 3
Cons. Semis
220
02/15
L
F 2-0 1:53
K. Schrader
Carthage High School
MSHSAA Class 4 District 3
Semifinals
220
02/15
W
DQ 11-3
M. Loftin
Raymore-Peculiar High School
MSHSAA Class 4 District 3
Quarterfinals
220
02/15
W
F 2-0 1:24
K. Douglas
Battle High School
MSHSAA Class 4 District 3
Round 1 (16 Man)
220
01/19
W
F 6-6 2:27
E. Parshall
El Dorado Springs
Warsaw Invitational
Round 6 (12 Man)
220
01/18
L
DEC 16-13
T. May
Diamond
Warsaw Invitational
Round 5 (12 Man)
220
01/18
W
F 2-5 3:12
M. Hibdon
Versailles
Warsaw Invitational
Round 4 (12 Man)
220
01/18
W
F 7-1 1:50
N. Howard
Tipton
Warsaw Invitational
rd3
220
01/18
W
F 4-1 1:18
E. Copenhaver
El Dorado Springs
Warsaw Invitational
rd2
220
01/15
W
F 6-2 3:41
L. Berry
Lebanon
Lebanon @ Smith-Cotton
Round 1
220
12/21
W
DEC 4-2
M. Smith
St Charles
Harrisonville Christmas Tournament
Medals
220
12/21
W
F 6-2 2:07
K. Bennett
Carl Junction
Harrisonville Christmas Tournament
Semi
220
12/21
L
F 2-0 0:34
K. Schrader
Carthage
Harrisonville Christmas Tournament
Saturday 2
220
12/21
L
DEC 7-0
T. Campbell
Harrisonville
Harrisonville Christmas Tournament
Rd3
220
12/21
W
F 2-0 1:52
J. Blackburn
Willard
Harrisonville Christmas Tournament
Rd2
220
12/20
W
DEC 7-1
A. Hill
Belton
Harrisonville Christmas Tournament
Rd1
220
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/31
W
F 5-4 3:47
T. Friemel
Viking Wrestling Club
2016 MO/USA Rookie State Tournament
Placement Matches (8 Man)
175
01/30
W
F 7-1 3:41
R. Escobar
Osage Wrestling Club
2016 MO/USA Rookie State Tournament
Semis & 1st WB (8 Man)
175
01/30
W
DEC 8-3
B. Rau
Knob Noster Panthers Youth Wre
2016 MO/USA Rookie State Tournament
Quarterfinals (8 Man)
175
Related Content
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020