Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Hayden Hill
Results
High School Results
High School
High School
International
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
Team Name
2-Wilton
Wilton
Wilton
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/10
L
DEC 10-6
M. Helscher
Wapello
IHSAA 1A District 12 @ Wilton
2nd Place Match (12 Man)
150
02/10
L
DEC 9-4
N. Wood
North Cedar, Stanwood
IHSAA 1A District 12 @ Wilton
Placement (12 Man)
150
02/10
W
F 15-5 5:06
T. Crippin
Maquoketa Valley
IHSAA 1A District 12 @ Wilton
Semis & WB (12 Man)
150
02/10
W
F 2-0 0:45
K. Kelly
New London
IHSAA 1A District 12 @ Wilton
Quarters (12 Man)
150
02/03
W
Replay
F 11-2 2:35
M. Loutsch
Hinton
IHSAA State Dual Tournament
Quarterfinals
150
02/03
L
Replay
MD 16-5
T. Christensen
Don Bosco
IHSAA State Dual Tournament
Semis
150
02/03
L
Replay
F 5-5 5:37
A. Gelner
Nashua-Plainfield
IHSAA State Dual Tournament
Finals (1st & 3rd)
150
01/31
W
DEC 10-7
K. Gates
West Branch
1A IHSAA Regional Team Duals
Round 1
150
01/27
W
F 2-5 1:47
K. Gates
West Branch
River Valley Conference 2024
Placement Matches (16 Man)
150
01/27
L
F 5-5 7:18
R. Dengler
West Liberty
River Valley Conference 2024
Semis & 3rd WB (16 Man)
150
01/27
W
DEC 9-7
S. Martin
Maquoketa
River Valley Conference 2024
Quarters & 1st WB (16 Man)
150
01/19
L
DEC 12-6
R. Dengler
West Liberty
Wilton/Durant/Mid-Prarie/West Liberty @ Wilton
Round 1
150
01/18
W
F 4-0 0:35
W. Snider
Mid-Prairie
Wilton/Durant/Mid-Prarie/West Liberty @ Wilton
Round 1
150
01/12
W
MD 14-1
S. Smith
Bellevue
RVC Duals: Bellevue, Monticello, Tipton, Wilton
Round 1
150
01/12
W
F 2-0 1:36
K. Chapman
Tipton
RVC Duals: Bellevue, Monticello, Tipton, Wilton
Round 1
150
01/11
W
F 5-0 0:47
J. McElmeel
Monticello
RVC Duals: Bellevue, Monticello, Tipton, Wilton
Round 1
150
01/07
L
F 4-2 1:34
R. Klostermann
Alburnett
Gary Curtis Invitational
1st & 3rd
150
01/06
W
MD 10-2
R. Davis
Mount Pleasant
Gary Curtis Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
150
01/06
W
F 2-1 3:06
T. Phillips
Columbus/WMU
Gary Curtis Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
150
01/06
W
F 2-0 1:20
T. Edeker
WACO, Wayland
Gary Curtis Invitational
Round 1 (16 Man)
150
01/05
L
F 8-0 2:30
H. Scranton
Anamosa
Anamosa/Regina/West Branch/Wilton
Round 1
150
01/05
W
F 2-0 1:11
J. Whisler
Regina, Iowa City
Anamosa/Regina/West Branch/Wilton
Round 1
150
01/05
W
DEC 11-6
A. Marsh
West Branch
Anamosa/Regina/West Branch/Wilton
Round 1
150
12/19
L
F 2-7 3:57
R. Kincaid
Baxter
BGM Holiday Duals (Boys)
Round 3 (6 Team)
150
12/19
L
DEC 6-4
I. Messamaker
Moravia
BGM Holiday Duals (Boys)
Round 2 (6 Team)
150
12/19
W
F 2-0 0:38
A. Kalinay
BGM, Brooklyn
BGM Holiday Duals (Boys)
Round 1 (6 Team)
150
12/19
W
F 4-1 1:58
A. Thompson
South Tama
BGM Holiday Duals (Boys)
Round 5 (6 Team)
150
12/17
W
F 0-0 0:10
R. Herzing
Fatima
The Battle At The Katy Trail
Day #2 RND #5 All Placement Matches
150
12/16
L
DEC 9-2
J. Vickers
Adrian
The Battle At The Katy Trail
Day #2 RND #4 Deciding place matches 9th-11th
150
12/16
L
F 5-0 1:37
C. McLallen
Plattsburg
The Battle At The Katy Trail
Day 2 RND #3 = 2nd Wrestleback + Semi Cos 13th-15t
150
12/16
L
F 2-0 1:30
B. Narron
Father Tolton Regional Catholic
The Battle At The Katy Trail
Day #2 RND #2 =Quarters & 1st WB
150
12/16
W
F 7-6 4:49
E. Crawford
El Dorado Springs
The Battle At The Katy Trail
Day #2 RND 1 = Champ Round 1/ Consi Round 1
150
12/16
W
TF 17-2 4:24
C. Dowell
Versailles
The Battle At The Katy Trail
Round 5
150
12/15
W
F 5-0 1:00
L. Suddarth
Centralia
The Battle At The Katy Trail
Round 4
150
12/15
W
F 2-0 0:11
T. Rodriguez
Carrolton
The Battle At The Katy Trail
Round 3
150
12/09
L
DEC 6-4
Z. Arnold
Aledo (Mercer County)
Riverdale`s Jim Boyd Wrestling Invite
3rd Place
150
12/09
W
F 6-2 2:00
D. Zier
Polo
Riverdale`s Jim Boyd Wrestling Invite
Rd 5- WB4 (16) and WB2 (8)
150
12/09
L
F 0-2 0:54
D. Ottens
Sterling
Riverdale`s Jim Boyd Wrestling Invite
Rd 4- Semis and WB1(8), 3(16) and Rd 2 (4)
150
12/09
W
F 13-10 3:51
P. Adams
Sherrard
Riverdale`s Jim Boyd Wrestling Invite
Round 2
150
12/08
W
F 11-2 3:52
S. Brunsman
Beckman Catholic
Beckman Cascade Wilton Camanche
Round 1
150
12/08
W
MD 10-2
W. Adams
Cascade
Beckman Cascade Wilton Camanche
Round 1
150
12/02
W
DEC 8-6
M. Helscher
Wapello
59th Willard Howell Invitational
1st & 3rd
150
12/02
W
DEC 9-7
B. Johnson
Eddyville-Blakesburg-Fremont
59th Willard Howell Invitational
Semis & 1st WB (8 Man)
150
12/01
W
DEC 6-2
E. Ralfs
North Scott
Wilton/Maquoketa/Northeast/North Scott @ Wilton
Round 1
150
12/01
W
F 2-0 0:54
C. Knutsen
Northeast Community
Wilton/Maquoketa/Northeast/North Scott @ Wilton
Round 1
150
12/01
L
F 3-5 3:42
S. Martin
Maquoketa
Wilton/Maquoketa/Northeast/North Scott @ Wilton
Round 1
150
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/16
L
Replay
F 2-0 1:48
R. Stortenbecker
East Mills
IHSAA State Championships
Round 3: 2nd WB
1A-145
02/15
L
Replay
F 5-4 4:42
E. Argo
Belle Plaine
IHSAA State Championships
Round 1: 1st Round
1A-145
02/04
W
Replay
F 4-1 2:00
H. Christensen
7-Logan-Magnolia
IHSAA State Dual Tournament
Quarterfinals
145
02/04
L
Replay
F 17-4 4:48
K. Knaack
1-Don Bosco
IHSAA State Dual Tournament
Finals (1st & 3rd)
145
02/04
W
Replay
F 3-4 3:17
S. Washburn
3-Alburnett
IHSAA State Dual Tournament
Semis
152
01/21
W
DEC 9-4
D. Blanchard
Nashua-Plainfield
Doug Trees Bearcat Invitational
Placement
145
01/21
W
F 5-1 1:33
H. Christensen
Logan-Magnolia
Doug Trees Bearcat Invitational
Semis & 1st WB (8 Man)
145
01/21
W
MD 13-0
W. Lashmit
Tipton
Doug Trees Bearcat Invitational
Round 2
145
01/14
L
F 2-2 1:28
D. Melchior
Xavier, Cedar Rapids
Loyd Shaffer - Marion Invitational 2023
Placement Matches (16 Man)
145
01/14
L
F 2-0 0:40
C. Senters
Cedar Rapids Kennedy
Loyd Shaffer - Marion Invitational 2023
3rd Wrestleback (16 Man)
145
01/14
L
F 7-2 3:04
B. Heying
Benton Community
Loyd Shaffer - Marion Invitational 2023
Semis & 2nd WB (16 Man)
145
01/14
W
DEC 10-8
R. Fetter
Marion
Loyd Shaffer - Marion Invitational 2023
Quarters & 1st WB (16 Man)
145
01/07
L
F 5-7 3:42
J. Peiffer
Highland
Gary Curtis Invitational 2023
2nd Wrestleback (16 Man)
145
01/07
L
F 5-1 3:57
W. Aitchison
Regina, Iowa City
Gary Curtis Invitational 2023
Quarters & 1st WB (16 Man)
145
01/04
W
DEC 10-4
G. Carmer
Lisbon
Lisbon/Mt. Vernon/Wilton
Round 1
145
01/04
L
F 9-2 3:18
J. Jaspers
Mount Vernon
Lisbon/Mt. Vernon/Wilton
Round 1
145
12/20
W
F 2-0 1:10
L. Bachman
WACO, Wayland
BGM Holiday Duals
Round 3 (6 Team)
145
12/20
W
F 5-0 1:20
A. Kalinay
BGM, Brooklyn
BGM Holiday Duals
Round 1 (6 Team)
145
12/20
W
F 4-0 0:36
W. Kok
Moravia
BGM Holiday Duals
Round 4 (6 Team)
145
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024