Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Nick Slater
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2023-2024
2022-2023
Team Name
Lake Crystal Welcome Memorial Area
Lake Crystal Wellcome Memorial
Lake Crystal Wellcome Memorial Area
Lake Crystal, Welcome, Memorial
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/02
W
F 13-2 5:31
P. Hemmesch
Paynesville Area
MSHSL State Championships
Semis & WB (16 Man)
189A
02/29
W
F 2-0 1:31
J. Mix
Jackson County Central
MSHSL Team State
Quarterfinals
189
02/24
W
F 2-0 0:21
A. Fall
WEM-JWP
MSHSL Section 2A Individual
1st Place
189
02/24
W
F 2-0 1:03
C. Kitchel
Blue Earth Area
MSHSL Section 2A Individual
Semifinals
189
02/24
W
F 2-0 0:49
S. Loeffler
Saint Clair-Mankato Loyola
MSHSL Section 2A Individual
Quarterfinals
189
02/15
W
TF 18-2 3:36
A. Lea
Westfield Razorbacks
MSHSL Team Section 2A
1st Place Match (16 Team)
189
02/15
W
F 2-0 0:33
B. Cammock
Medford
MSHSL Team Section 2A
Semifinals (16 Team)
189
02/03
W
F 0-0 0:27
G. Lopez
Sibley East
Sibley East Tri HLWW and LCWM
Round 1
189
02/02
W
MD 13-4
C. Mumford
Howard Lake-Waverly-Winsted
Lake Crystal Wellcome Memorial Area vs. Howard Lake-Waverly-Winsted
Round 1
189
02/02
W
F 4-0 0:46
J. Wendorff
Fulda-Murray Cty Central
F/MCC, LCWM, JCC Tri
Round 1
189
01/31
W
DEC 6-0
J. Duitsman
Kasson-Mantorville
Westfield Tri
Round 1
189
01/31
W
F 0-0 1:24
K. Stayton
Pine Island
Swalla Duals
Round 1
189
01/31
L
DEC 6-4
T. Martin
---
Swalla Duals
Round 1
189
01/30
W
F 2-0 1:58
A. Lea
Westfield Razorbacks
Westfield Tri
Round 1
189
01/29
W
F 0-0 1:33
L. Rouse
Shakopee
Swalla Duals
Round 1
189
01/27
W
DEC 11-4
Z. Plank
---
Swalla Duals
Round 1
189
01/26
W
MD 10-0
P. Tellijohn
LeSueur-Henderson
2024 MRC/Valley Confrence Tournament
Placement round
189
01/26
W
F 2-0 1:06
K. Malecha
Tri-City United
2024 MRC/Valley Confrence Tournament
Round 3
189
01/20
L
DEC 7-3
K. Schott
Chatfield
LCWMA Invitational
Placement Matches (16 Man)
189
01/20
W
MD 14-4
D. Martin
Simley
LCWMA Invitational
Semis & 2nd WB (16 Man)
189
01/20
W
F 2-0 0:43
A. Lindell
Kenyon-Wanamingo
LCWMA Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
189
01/19
W
MD 11-2
J. Melcher
Pipestone Area
LCWM Quad
Round 1
189
01/19
W
F 2-0 1:01
K. Malecha
Tri-City United
LCWM Quad
Round 1
189
12/29
W
DEC 1-0
N. Wagner
Canby
2023 Rumble on the Red - Varsity
PLACINGS
189
12/29
L
DEC 4-3
J. Muhlstein
Mounds View
2023 Rumble on the Red - Varsity
Consi Semis
189
12/29
W
DEC 7-6
P. Noem
Custer
2023 Rumble on the Red - Varsity
WB5
189
12/29
W
F 4-2 2:41
I. Carruth
Ellendale-Edgeley-Kulm
2023 Rumble on the Red - Varsity
WB4
189
12/29
L
F 2-0 1:58
A. Carlson
St. Francis
2023 Rumble on the Red - Varsity
QTRS - WB3
189
12/29
W
MD 12-2
C. Hasbargen
United North Central Warriors
2023 Rumble on the Red - Varsity
R2/WB1
189
12/28
W
F 2-0 1:28
K. Littler
Bemidji
2023 Rumble on the Red - Varsity
R1
189
12/22
W
F 0-0 0:30
Z. Swanson
Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove
TMB Quad
Round 1
189
12/22
W
F 0-0 3:16
N. Gorecki
Minneota
TMB Quad
Round 1
189
12/22
W
F 0-0 3:20
A. Jones
Kerkhoven-Murdock-Sunburg
TMB Quad
Round 1
189
12/09
W
F 2-0 1:35
R. Morrison
Adrian Area
2023 Pizza Ranch
Placement Matches (16 Man)
189
12/09
W
F 10-1 3:04
R. Haley
Jackson County Central
2023 Pizza Ranch
Semis & 3rd WB (16 Man)
189
12/09
W
F 4-1 1:06
J. Bergman
Windom-Mountain Lake
2023 Pizza Ranch
Quarters & 1st WB (16 Man)
189
12/09
W
F 2-0 0:30
L. Selthun
Waseca
2023 Pizza Ranch
Round 1 (16 Man)
189
12/06
W
F 0-0 4:53
X. Plath
Glencoe - Lester Prairie
St. James/GSL/LCWM Quad
Round 1
189
12/05
W
TF 17-2
J. Connor
St. Peter
St. James/GSL/LCWM Quad
Round 1
189
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/04
L
MD 12-2
C. Gilbert
Belgrade-Brooten-Elrosa
MSHSL State Championships
Cons. Round 1 (16 Man)
182A
03/04
L
DEC 4-2
K. Schott
Chatfield
MSHSL State Championships
Quarters (16 Man)
182A
03/03
W
F 2-0 1:10
H. Knutson
Crookston
MSHSL State Championships
Champ Round 1 (16 Man)
182A
02/05
W
F 0-0 1:57
C. Hansen
Central Public Schools
Lake Crystal Wellcome Memorial Area @ Central Public Schools
Round 1
182
01/28
W
FOR 0-0
Q. Carr
Dell Rapids
2023 Les Tlustos-Brookings Invitational
Placement Matches
182
01/28
W
F 2-0 0:25
S. Foote
Mitchell
2023 Les Tlustos-Brookings Invitational
4th WB 16 & 6th WB 32
182
01/28
L
DEC 7-3
T. Brandt
Brookings
2023 Les Tlustos-Brookings Invitational
Semis with WB
182
01/28
W
F 8-0 1:51
H. Ridler
Quad County
2023 Les Tlustos-Brookings Invitational
Quarters with WB
182
01/28
W
F 2-0 0:41
B. Knapp
Rapid City Central
2023 Les Tlustos-Brookings Invitational
Round 2
182
01/21
W
TF 17-1 4:00
D. Heiderscheidt
Medford
LCWM Area Wrestling Tournament
Placement Matches (8 Man)
182
01/21
W
F 7-0 2:50
O. Craig
Kenyon-Wanamingo
LCWM Area Wrestling Tournament
2nd Wrestleback (8 Man)
182
01/21
L
DEC 9-8
K. Schott
Chatfield
LCWM Area Wrestling Tournament
Semis & 1st WB (8 Man)
182
01/21
W
F 2-0 0:47
D. Yourczek
Royalton-Upsala
LCWM Area Wrestling Tournament
Quarterfinals (8 Man)
182
01/21
W
DEC 2-1
C. Ochsendorf
Maple River/USC
Maple River/USC Tri
Round 1
182
01/11
W
DEC 12-8
B. Thilges
Mankato East
Mankato East @ Lake Crystal Wellcome Memorial Area
Round 1
182
01/07
L
MD 10-2
C. O`Malley
Tri-City United
Lake Crystal Wellcome Memorial Area @ Tri-City United
Round 1
182
01/07
L
MD 13-4
B. Burkett
Watertown Mayer- Mayer Luth.
Lake Crystal Wellcome Memorial Area vs. Watertown Mayer- Mayer Luth.
Round 1
182
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024