Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Jacob Hitchins
Results
High School Results
High School
High School
International
Other
Season
2023-2024
2022-2023
Team Name
River Falls
Wisconsin
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/16
W
Replay
F 5-2 2:38
A. Al-Jewari
Fayetteville High School Wrestling
2024 USA Wrestling 16U & JR FK Nationals
Cons Rd 8.1 Consol w QF
175
02/10
L
DEC 3-0
Z. Hoff
Hudson
WIAA D1 Reg AI @ Hudson
2nd & 4th (8 Man)
157
02/10
W
F 7-0 2:41
A. Kata
Eau Claire North
WIAA D1 Reg AI @ Hudson
1st, 3rd, 5th (8 Man)
157
02/10
W
DEC 5-4
A. Wilhelm
New Richmond
WIAA D1 Reg AI @ Hudson
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
157
02/10
L
F 7-2 3:43
C. O`Kelly
Chippewa Falls
WIAA D1 Reg AI @ Hudson
Quarterfinals (8 Man)
157
02/01
L
F 0-0
J. Henderson
Cambridge-Isanti
Wolfpack Duals
Round 1
189
01/26
W
F 5-0 1:31
K. Steivang
Chippewa Falls
Whitetail Shootout
Finals (2 Team)
165
01/26
L
DEC 2-1
A. Thompson
Baldwin/Woodville
Whitetail Shootout
Round 1 (4 Team)
165
01/26
L
F 4-0 4:31
R. Pember
Menomonie
Whitetail Shootout
Finals (2 Team)
165
01/26
L
F 0-0 4:22
E. Sova
Eau Claire North
Eau Claire North @ River Falls
Round 1
165
01/20
L
F 7-5 3:59
J. Chamberlain
Chetek-Weyerhaeuser/Prairie Farm
St Croix Falls Wrestling Classic
Round 3
165
01/20
L
DEC 7-0
A. Thompson
Baldwin-Woodville
St Croix Falls Wrestling Classic
Round 2
165
01/20
W
F 4-0 2:40
A. Henck
Turtle Lake/Clayton
St Croix Falls Wrestling Classic
Round 1
165
01/19
W
F 0-0 3:35
W. Standaert
Glenwood City
River Falls, Quad
Round 1
165
01/19
W
F 0-0 1:58
M. Lukic
Durand-Arkansaw
River Falls, Quad
Round 1
165
01/19
L
F 2-0 1:42
E. Davis
Farmington
River Falls, Quad
Round 1
165
01/12
W
F 0-0 0:49
G. Draveling
Hudson
Eau Claire Memorial Quad
Round 1
165
01/06
W
DEC 7-5
J. Cook
Somerset
New Richmond Invitational
Fifth Round
165
01/06
L
DEC 13-7
B. Harris
Clear Lake
New Richmond Invitational
Fourth Round
165
01/06
L
F 2-0 1:53
C. Melton
Spooner/Webster
New Richmond Invitational
Third Round
165
01/06
W
DEC 4-2
A. Wilhelm
New Richmond
New Richmond Invitational
First Round
165
12/29
L
F 4-4 3:53
F. Chaon
Hayward
Northern Badger Wrestling Classic - Boys
Round D
165
12/28
W
F 2-0 0:54
C. Daugherty
Turtle Lake/Clayton
Northern Badger Wrestling Classic - Boys
Round B
165
12/28
L
F 4-0 2:56
R. Pember
Menomonie
Northern Badger Wrestling Classic - Boys
Round A
165
12/28
W
F 2-0 0:17
K. Verdegan
Flambeau
Northern Badger Wrestling Classic - Boys
Prelimns Round 1
165
12/14
L
DEC 2-0 SV
W. Rothrum
Anoka
Wolfpack Duals
Round 1
172
12/09
W
F 2-0 1:26
W. Herschbach
Mahtomedi
Mahtomedi @ River Falls
Round 1
172
12/09
L
F 15-2 6:54
J. Henderson
Cambridge-Isanti
Wolfpack Duals-
Round 1
189
12/08
W
F 0-0 1:21
X. Hebert
Eau Claire Memorial
Eau Claire Memorial @ River Falls
Round 1
165
12/03
L
F 0-0 1:34
C. Cacka
New Richmond
59th Annual Ellsworth Invitational
Placement (12 Man)
165
12/02
W
DEC 3-1
S. Hendricks
Prior Lake
59th Annual Ellsworth Invitational
Semis & WB (12 Man)
165
12/02
L
F 0-0 2:55
J. Welsh
Dover-Eyota
59th Annual Ellsworth Invitational
Semis & WB (12 Man)
165
12/02
W
F 4-2 1:13
G. Moats
Spring Valley/Elmwood
59th Annual Ellsworth Invitational
Quarters (12 Man)
165
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/18
W
F 8-7 3:29
B. Gilbertson
Cumberland
WWF Kids Folkstyle River Falls Qualifier
Placement
175
03/18
W
F 3-2 1:27
A. Wilhelm
New Richmond
WWF Kids Folkstyle River Falls Qualifier
Round 6
175
03/18
W
F 2-0 0:09
A. Frendt
Luck
WWF Kids Folkstyle River Falls Qualifier
Round 4
175
03/04
W
F 2-0 0:25
B. Young
Ellsworth
**FULL Prescott Border Battle FULL**
Round 3
165-167
03/04
W
F 4-5 2:51
B. Young
Ellsworth
**FULL Prescott Border Battle FULL**
Round 2
165-167
01/14
W
DEC 6-6
E. Fagnan
New Richmond
Ellsworth M.S. Invite
Round 3 (4 Man)
159-167
01/14
W
F 4-0 2:13
B. Young
Ellsworth
Ellsworth M.S. Invite
Round 2 (4 Man)
159-167
01/13
W
F 2-0 1:09
G. Stork
Saint Croix Central
Ellsworth M.S. Invite
Round 1 (4 Man)
159-167
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024