Mar 23-Dec 31 · Resumes Tomorrow at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 17-19, 3:00 PM UTC
CA Assoc Duals
May 18-19, 12:00 PM UTC
Frank E. Rader Southeast Regional Champs
May 18-19, 1:00 PM UTC
Central Regional Championships
May 18, 1:00 PM UTC
New Jersey Freestyle State Championship
May 18, 4:00 PM UTC
2024 PNL Duals at Werner Park
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 31-Jun 2 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CAUSA FS/GR State
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 5-9, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Ian Forsythe
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2023-2024
2022-2023
Team Name
Scramblers
Southwest Valley
Southwest Valley Scramblers
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/30
W
Replay
DEC 7-6
K. Romig
Torrington Wrestling Club
Midwest Classic Nationals 2024
Placement Matches (8 Man)
165
03/30
W
Replay
F 4-0 2:40
K. Knueven
2TG
Midwest Classic Nationals 2024
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
165
02/16
L
Replay
F 4-0 2:12
M. Kohl
Lisbon
IHSAA State Championships
Round 3: 2nd WB
1A-165
02/15
L
Replay
F 8-0 5:15
T. Bieret
Kuemper Catholic
IHSAA State Championships
Round 1: 1st Round
1A-165
02/10
L
DEC 7-2
A. Roller
Riverside, Oakland
IHSAA 1A District 9 @ Riverside, Oakland
Placement (12 Man)
165
02/10
W
DEC 7-5
B. Akers
AHSTW
IHSAA 1A District 9 @ Riverside, Oakland
Semis & WB (12 Man)
165
02/10
W
F 8-5 4:16
J. Pfrang
AC/GC
IHSAA 1A District 9 @ Riverside, Oakland
Quarters (12 Man)
165
02/10
W
NC 0-0
B. Akers
AHSTW
IHSAA 1A District 9 @ Riverside, Oakland
2nd Place Match (12 Man)
165
02/03
W
DEC 7-0
D. Bartles
Nodaway Valley
CAM Wrestling Duals
Round 1
165
02/02
W
F 11-0 4:27
J. Pfrang
AC/GC
CAM Wrestling Duals
Round 1
165
01/27
L
DEC 6-5
J. Mace
Archbishop Bergan
East Mills Invitational
Placement Matches (16 Man)
165
01/27
W
F 12-2 3:58
T. Jenkins
Logan-Magnolia
East Mills Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
165
01/27
W
F 8-0 2:21
B. Thiel
Treynor
East Mills Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
165
01/26
W
TF 16-1 5:32
D. Bartles
Nodaway Valley
SEW-MD
Round 1
165
01/26
W
F 7-0 1:32
T. Fisher
Southeast Warren/Melcher-Dallas
SEW-MD
Round 1
165
01/20
L
DEC 12-7
M. Allen
Central Decatur
John J Harris Invitational
Placement (32 Man)
165
01/20
L
F 6-3 5:25
J. Rystrom
Shenandoah
John J Harris Invitational
Cons. Round 4
165
01/20
L
F 2-0 0:18
R. Stiles
Earlham
John J Harris Invitational
Semis & WB (32 Man)
165
01/20
W
DEC 7-5
L. Woodruff
Clarinda
John J Harris Invitational
Quarters & WB (32 Man)
165
01/17
W
F 9-0 5:41
B. Collier
Mount Ayr
Lenox, VM, SWV, MA
Round 1
157
01/17
W
F 5-0 1:54
J. Arnold
Lenox
Lenox, VM, SWV, MA
Round 1
165
01/16
W
F 2-0 1:10
S. Hepworth
Van Meter
Lenox, VM, SWV, MA
Round 1
165
01/06
W
M FOR 0-0
K. Sanders
Kuemper Catholic
Tri-Center Invitational
Placement Matches (16 Man)
165
01/06
L
MD 14-2
E. Gann
Bellevue East
Tri-Center Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
165
01/06
W
DEC 3-1
J. Pfrang
AC/GC
Tri-Center Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
165
01/06
W
F 5-0 1:52
L. Olson
Woodbine
Tri-Center Invitational
Round 1 (16 Man)
165
01/03
W
F 2-0 0:59
C. Hamilton
St. Albert
Red Oak/Clarinda/St. Albert/SWV
Round 1
165
01/03
W
TF 15-0 3:52
B. Clear
Red Oak
Red Oak/Clarinda/St. Albert/SWV
Round 1
165
01/02
W
F 0-2 4:57
D. Polsley
Clarinda
Red Oak/Clarinda/St. Albert/SWV
Round 1
165
12/13
W
F 12-0 5:16
C. Godwin
West Central Valley
SWV/Bedford/West Central Valley
Round 1
175
12/10
W
DEC 5-0
C. Christensen
Nodaway Valley
Lenox Invitational
Placement Matches (16 Man)
165
12/09
W
DEC 8-2
K. Watkins
Maryville
Lenox Invitational
4th Wrestleback (16 Man)
165
12/09
L
F 2-2 2:48
K. Anderson
Chariton
Lenox Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
165
12/09
W
DEC 7-0
W. Bowen
Indianola JV
Lenox Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
165
12/08
L
F 11-2 5:07
O. Hoover
CAM
Griswold/SWV/SWI/CAM
Round 1
175
12/06
L
F 2-0 0:58
Z. Robbins
Treynor
Treynor/SW Valley/Riverside/Audobon
Round 1
175
12/05
W
F 2-0 0:41
A. Henkle
Audubon
Treynor/SW Valley/Riverside/Audobon
Round 1
175
12/04
L
F 21-7 5:36
O. Laughlin
Shenandoah
Mt Ayr, Clarke, EM, Shen, SWV
Round 1
165
12/03
W
F 1-2 2:00
D. Polsley
Clarinda
Coach Riley Invitational
Placement Matches (16 Man)
165
12/02
W
DEC 6-2
K. Kincaid
Knoxville
Coach Riley Invitational
Semis & 2nd WB (16 Man)
165
12/02
W
F 2-0 1:41
P. Buss
Wayne, Corydon
Coach Riley Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
165
12/01
W
F 0-0 0:30
J. Hayes
East Mills
Mt Ayr, Clarke, EM, Shen, SWV
Round 1
165
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
04/02
L
Replay
DEC 4-0
Z. Delgado
2TG
Midwest Classic Nationals 2023
2nd Wrestleback (16 Man)
157
04/02
L
Replay
F 5-0 1:17
J. Malovich
Platte Valley
Midwest Classic Nationals 2023
Quarters & 1st WB (16 Man)
157
04/02
W
Replay
F 3-2 2:22
U. Avila
Madison
Midwest Classic Nationals 2023
Round 1 (16 Man)
157
02/10
W
F 0-0 1:37
N. Schwery
Harlan Community
Ron Scott Duals
Round 1
145
01/27
W
F 2-5 1:52
C. Shaw
Nodaway Valley
SWV/Nodaway Valley/SEW
Round 1
145
01/27
W
F 4-0 3:31
D. Steil
Southeast Warren/Melcher-Dallas
SWV/Nodaway Valley/SEW
Round 1
145
01/21
L
DEC 1-0
J. McGargill
Shenandoah
John J Harris Invitational
Semis & WB (32 Man)
145
01/21
W
F 2-2 1:51
C. Shaw
Nodaway Valley
John J Harris Invitational
Cons. Round 2
145
01/21
L
TF 16-1 4:33
A. Bushong
Winterset
John J Harris Invitational
Quarters & WB (32 Man)
145
01/21
W
F 7-4 4:44
G. Godsey
Bedford
John J Harris Invitational
Champ. Round 2 (32 Man)
145
01/14
W
DEC 8-7
M. Allen
Central Decatur
Ron Scott Duals
Round 1
145
01/14
L
DEC 7-5
J. McGargill
Shenandoah
Ron Scott Duals
Round 1
145
01/14
L
DEC 8-3
C. Cassady
Martensdale-St. Marys
Ron Scott Duals
Round 1
145
01/14
W
F 4-1 1:37
N. Schwery
Harlan Community
Ron Scott Duals
Round 1
145
01/14
W
F 2-0 1:35
E. Allen
East Union
Ron Scott Duals
Round 1
145
01/13
W
F 2-0 0:40
C. DeWulf
Durant
Ron Scott Duals
Round 1
145
01/13
W
F 8-0 2:39
J. Gray
Cameron
Ron Scott Duals
Round 1
145
01/07
L
DEC 3-2
C. Shaw
Nodaway Valley
Tri-Center Invitational
Placement Matches (16 Man)
145
01/07
L
DEC 2-0 SV
R. Radke
Missouri Valley
Tri-Center Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
145
01/07
W
DEC 6-1
J. Orr
West Monona
Tri-Center Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
145
01/07
W
F 2-0 1:30
J. Thiel
Treynor High School
Tri-Center Invitational
Round 1 (16 Man)
145
Related Content
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Women's Weekly
Dec 2, 2021
7 D1 Schools In 7 Days For Maui Fundraiser
Aug 28, 2023