May 18-19, 12:00 PM UTC
Frank E. Rader Southeast Regional Champs
May 18-19, 1:00 PM UTC
Central Regional Championships
Today · 1:00 PM UTC
New Jersey Freestyle State Championship
May 18-19, 3:00 PM UTC
CA Assoc Duals
Mar 23-Dec 31 · Resumes Tomorrow at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 31-Jun 2 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CAUSA FS/GR State
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Noah Wiek
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2016-2017
2015-2016
2014-2015
Team Name
E3 Wahpeton
E4-Wahpeton
North Dakota
The Northern Edge
Wahpeton
Wahpeton (E4)
Whapeton
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/18
L
DEC 7-2
M. Schulz
Bismarck Century
ND Class A State Indv Tournament
1st Place
138
02/17
W
DEC 6-4 SV
R. Horswill
Williston
ND Class A State Indv Tournament
Semis
138
02/17
W
DEC 8-1
T. Irwin
---
ND Class A State Indv Tournament
Quarters
138
02/16
W
F 5-0 2:43
M. Peterson
Grand Forks Red River
ND Class A State Indv Tournament
Round 1 (16 Man)
138
02/16
W
F 13-0 2:28
N. Faustin
E1 West Fargo
ND Class A&B State Duals Tournament
Semis & WB
138
02/16
W
TF 16-1 5:18
M. Rader
---
ND Class A&B State Duals Tournament
Round 1
145
02/11
W
F 11-3 2:18
C. Oen
Grand Forks Central
ND Class A East Region
1st Place
138
02/11
W
F 9-2 1:22
N. Faustin
West Fargo
ND Class A East Region
Semis & 3rd WB
138
02/11
W
F 11-1 3:04
B. Conner
Fargo Davies
ND Class A East Region
Quarters & 1st WB
138
02/01
W
F 16-0 2:14
K. Kliner
Fargo North
Wahpeton @ Fargo North
Round 1
138
01/21
W
MD 10-1
E. Ogren
Kindred
2017 Storhaug Invitational
Championship
138
01/21
W
F 4-2 4:22
C. Hanson
---
2017 Storhaug Invitational
Semis & WB (3rd 16 Man &1st 8 Man)
138
01/21
W
TF 16-0 2:51
R. Waliser
---
2017 Storhaug Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
138
01/20
W
F 18-4 3:12
E. Carruth
---
2017 Storhaug Invitational
Round 1
138
01/11
W
F 10-2 2:33
M. Peterson
Grand Forks Red River
Grand Forks Red River @ Wahpeton
Round 1
138
01/07
W
F 12-0 3:57
E. Fleck
Mandan
Bismarck Rotary
Placement Matches (32 Man)
138
01/07
L
DEC 8-6 SV
C. Voorhees
---
Bismarck Rotary
6th Wrestleback (32 Man)
138
01/07
L
MD 9-0
M. Schulz
Bismarck Century
Bismarck Rotary
Semis & 4th WB
138
01/06
W
F 7-1 1:35
E. Fleck
Mandan
Bismarck Rotary
Quarters (32 Man)
138
01/06
W
F 8-2 1:34
T. Walsh
Minot
Bismarck Rotary
Round 2 Champ & WB (32 Man)
138
12/30
L
DEC 8-3
N. Goldsmith
Chatfield
2016 Rumble on the Red - Varsity
QTRS & WB4
138
12/29
L
DEC 8-1
T. Waterson
Spearfish Spartans
2016 Rumble on the Red - Varsity
R3 & WB3
138
12/29
W
F 4-1 3:21
L. Rolbiecki
Minneota
2016 Rumble on the Red - Varsity
R2 & WB1
138
12/23
W
MD 9-1
B. Mohr
Fargo Davies
Fargo Davies @ Wahpeton
Round 1
138
12/17
W
MD 11-1
N. Braun
Jamestown
Valley City Holiday Varsity Tournament
Placing
138
12/17
W
MD 9-1
J. Fisk
Devils Lake
Valley City Holiday Varsity Tournament
Round 3
138
12/17
W
TF 20-5 5:53
J. Browning
Jamestown
Valley City Holiday Varsity Tournament
Round 2
138
12/16
W
F 15-1 4:37
R. Waliser
Lisbon
Lisbon @ Wahpeton
Round 1
138
12/03
L
TF 16-1 5:25
T. Reetz
Frazee
Wahpeton Dan Unruh 2016
Place Matches - 16 & RR5
138
12/03
W
F 6-3 2:18
C. Loiseau
Brookings
Wahpeton Dan Unruh 2016
Round 5 - Semis, WB3, RR4
138
12/03
W
TF 15-0 4:00
S. Ellison
Border West
Wahpeton Dan Unruh 2016
Round 2 - 16 & RR2
138
12/03
W
F 6-1 1:47
E. Aguilar
Fargo North
Wahpeton Dan Unruh 2016
Round 1 - 16 & RR1
138
12/02
W
DEC 6-5
K. Ruddy
Breckenridge
Wahpeton @ Breckenridge
Round 1
138
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
07/21
L
TF 11-1 3:30
L. Imbriaco
Texas
2016 USAW Junior Men`s FS Nationals
2nd Wrestleback (128 Man)
132
07/21
L
TF 10-0 1:34
N. Hensley
Wisconsin
2016 USAW Junior Men`s FS Nationals
Round 1 (128 Man)
132
07/18
L
TF 16-4 3:30
M. Valney
Nevada
2016 USAW Junior Men`s GR Nationals
2nd Wrestleback (128 Man)
138
07/18
L
TF 14-0 0:21
J. Lien
Colorado
2016 USAW Junior Men`s GR Nationals
Round 1 (128 Man)
138
02/20
W
TF 15-0 2:43
J. Mairs
Fargo Davies
ND Class A State Indv Tournament
3rd, 5th, 7th Place
126
02/20
W
F 3-1 1:51
A. Luther
Williston
ND Class A State Indv Tournament
4th WB
126
02/20
L
DEC 9-4
M. Leier
---
ND Class A State Indv Tournament
Semis
126
02/19
W
F 2-0 1:47
J. Schmidt
Bismarck
ND Class A State Indv Tournament
Quarters
126
02/18
W
F 8-4 1:59
A. Humble
Grand Forks Central
ND Class A State Indv Tournament
Round 1 (16 Man)
126
02/18
L
MD 14-0
J. Perrin
Bismarck (W1)
ND Class A&B State Duals Tournament
Round 1
132
02/13
W
TF 18-3 3:12
J. Mairs
Fargo Davies
ND Class A East Region
Placement Matches
126
02/13
W
F 4-1 1:15
T. Thomas
Fargo South
ND Class A East Region
Semis & 3rd WB
126
02/13
W
F 13-2 2:13
A. Humble
Grand Forks Central
ND Class A East Region
Quarters & 1st WB
126
02/13
W
F 6-2 1:09
C. Oestern
Valley City
ND Class A East Region
Round 1 (16 Man)
126
02/06
W
F 7-0 3:01
J. Gianakos
West Fargo
Wahpeton @ West Fargo
Round 1
132
01/29
W
F 10-3 1:40
B. Bailly
West Fargo Sheyenne
Wahpeton @ West Fargo Sheyenne
Round 1
132
01/23
W
DEC 6-1
D. Vangorkom
South Border
2016 Storhaug Invitational
Championship
126
01/23
W
MD 10-2
R. Bjork
---
2016 Storhaug Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
126
01/23
W
F 12-1 3:04
T. Schall
---
2016 Storhaug Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
126
01/22
W
F 8-2 2:55
D. Hannesson
Grafton
2016 Storhaug Invitational
Round 1 (16 Man)
126
01/22
W
F 12-5 1:28
A. Naylor
Fargo North
Fargo North @ Wahpeton
Round 1
132
01/13
L
DEC 5-2
J. Ashline
Valley City
Valley City @ Wahpeton
Round 1
132
01/08
L
F 9-6 2:59
T. Strandberg
Minot
Bismarck Rotary
3rd WB (32 Man)
132
01/08
W
DEC 11-5
T. Irwin
---
Bismarck Rotary
2nd Wrestleback (32 Man)
132
01/08
L
DEC 11-9
J. Ashline
Valley City
Bismarck Rotary
Round 2 Champ & WB (32 Man)
132
01/08
W
F 20-5 4:27
B. Kiromba
Fargo South
Bismarck Rotary
Round 1 (32 Man)
132
12/30
L
DEC 12-9
J. Tvinnereim
Jackson County Central
Rumble on the Red - Varsity
6th WB
132
12/30
W
MD 18-4
E. Wiens
Windom/MT LK/B-O
Rumble on the Red - Varsity
5th WB
132
12/30
W
F 2-0 3:34
B. Haugly
Aitkin
Rumble on the Red - Varsity
4th WB
132
12/29
L
TF 17-1 2:40
D. Galt
Beresford
Rumble on the Red - Varsity
Champ & 3rd WB
132
12/29
W
DEC 4-3
G. Roney
Oakes
Rumble on the Red - Varsity
Champ & 1st WB
132
12/20
L
DEC 11-4
D. Zerr
Turtle Mountain
Valley City Holiday Varsity Tournament
Places
132
12/20
W
MD 13-2
J. Mairs
Fargo Davies
Valley City Holiday Varsity Tournament
Semis & WB
132
12/19
W
DEF 14-3 2:11
E. Tun
Aberdeen Central
Valley City Holiday Varsity Tournament
Quarters & R1WB (16)
132
12/18
W
F 13-4 1:48
M. Egeland
Grand Forks Red River
Grand Forks Red River @ Wahpeton
Round 1
132
12/16
L
F 16-5 5:39
b. aberle
Lisbon
Wahpeton @ Lisbon
Round 1
132
12/12
W
MD 8-0
A. Wolfe
Fosston-Bagley
Grand Forks Sertoma
Champ. Round 1
132
12/12
W
F 5-0 3:19
C. Gross
Central Cass
Grand Forks Sertoma
Champ. Round 1
132
12/12
W
F 10-3 2:33
G. O.
Fertile-Beltrami
Grand Forks Sertoma
Champ. Round 1
132
12/11
L
F 7-4 3:28
I. Isane
Badger-Greenbush-Middle River
Grand Forks Sertoma
Champ. Round 1
132
12/05
W
F 6-4 4:13
P. Jackson
Detroit Lakes
Wahpeton Dan Unruh 2015
Place Matches - 16 & RR5
132
12/05
W
F 4-0 1:16
C. Kirk
---
Wahpeton Dan Unruh 2015
Cons Semis
132
12/05
L
F 2-0 5:09
B. Aberle
Lisbon
Wahpeton Dan Unruh 2015
Round 5 - Semis, WB3, RR4
132
12/05
W
F 12-2 3:04
F. Greer
Detroit Lakes
Wahpeton Dan Unruh 2015
Round 2 - 16 & RR2
132
12/05
W
F 2-0 0:46
D. Hanson
Border West
Wahpeton Dan Unruh 2015
Round 1 - 16 & RR1
132
12/04
W
F 10-2 1:26
C. Gills
Breckenridge
Breckenridge @ Wahpeton
Round 1
132
10/24
L
DEC 7-5
M. Cinnamon
Saber Wrestling Club
Cliff Keen USAW Preseason Nat. - HS Boys
R3 - WB (128 Man)
132
10/24
L
MD 13-3
R. Brown
---
Cliff Keen USAW Preseason Nat. - HS Boys
R2
132
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/21
W
DEC 5-1
A. Gowah
Fargo South
2015 ND Class A State Indv Tournament
3rd, 5th, 7th Place
120
02/21
L
F 7-0 2:58
J. Perrin
Bismarck
2015 ND Class A State Indv Tournament
4th WB
120
02/21
W
DEC 5-0
P. Folk
Minot
2015 ND Class A State Indv Tournament
3rd WB
120
02/20
W
DEC 10-3
M. Rader
---
2015 ND Class A State Indv Tournament
2nd WB
120
02/20
L
MD 10-2
C. Balboa
Grand Forks Central
2015 ND Class A State Indv Tournament
Quarters
120
02/19
W
F 15-5 5:03
A. Schreier
Grand Forks Red River
2015 ND Class A State Indv Tournament
Round 1 (16 Man)
120
02/19
L
DEC 5-0
J. Perrin
W1-Bismarck
2015 ND Class A&B State Duals Tournament
Round 1
120
02/14
L
TF 19-2 5:48
J. Franek
West Fargo
2015 ND Class A East Region
Placement Matches
120
02/14
W
DEC 13-8
C. Balboa
Grand Forks Central
2015 ND Class A East Region
Semis & 3rd WB
120
02/14
W
F 17-3 3:40
A. Schreier
Grand Forks Red River
2015 ND Class A East Region
Quarters & 1st WB
120
01/30
W
F 7-0 2:51
H. Rohrich
---
Fargo Davies @ Wahpeton
Round 1
120
01/24
L
MD 14-2
J. Kaseman
South Border
2015 Storhaug Invitational
Placement Matches (16 Man)
120
01/24
W
DEC 9-4
J. Undem
---
2015 Storhaug Invitational
4th Wrestleback (16 Man)
120
01/24
L
MD 18-6
M. Zink
Kindred
2015 Storhaug Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
120
01/23
W
F 4-1 2:00
J. Brummund
Oakes
2015 Storhaug Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
120
01/23
W
F 6-2 1:08
R. Waliser
Lisbon-JV
2015 Storhaug Invitational
Round 1 (16 Man)
120
01/17
W
DEC 9-4
H. Reyes
Grafton
2015 Panther Booster Tourney
Placement Matches (32 Man)
120
01/17
L
DEC 5-4
W. Ledoux
---
2015 Panther Booster Tourney
6th Wrestleback (32 Man)
120
01/17
W
DEC 8-6
B. Burtch
Kenmare
2015 Panther Booster Tourney
Semis & 5th WB (32 Man)
120
01/17
W
F 0-0 2:24
R. Holzer
Linton
2015 Panther Booster Tourney
4th Wrestleback (32 Man)
120
01/17
L
DEC 7-0
R. Schill
Pembina County North
2015 Panther Booster Tourney
Quarters & 3rd WB (32 Man)
120
01/17
W
F 0-0 1:58
D. Wilson
Northern Lights
2015 Panther Booster Tourney
Round 2 Champ & WB (32 Man)
120
01/14
W
F 13-5 4:41
J. Undem
---
Wahpeton @ Valley City
Round 1
120
01/03
L
MD 10-0
C. Piche
Scott West
Rumble on the Red - Varsity
5th WB
120
01/02
W
F 12-2 4:14
M. Nelson
---
Rumble on the Red - Varsity
4th WB
120
01/02
L
MD 10-1
G. Aldrich
---
Rumble on the Red - Varsity
Champ & 3rd WB
120
01/02
W
F 2-3 3:48
D. Colt
Elk Point-Jefferson
Rumble on the Red - Varsity
Champ & 1st WB
120
12/31
W
TF 21-6 4:28
E. Kuchera
Grand Forks Central
Grand Forks Central @ Wahpeton
Round 1
120
12/20
W
DEC 10-7
C. Balboa
Grand Forks Central
Valley City Tournament
Placing
120
12/20
W
DEC 11-9
A. Thompson
Grafton
Valley City Tournament
Round3
120
12/19
W
MD 16-2
J. Haugen
Grand Forks Red River
Wahpeton @ Grand Forks Red River
Round 1
120
12/13
L
DEC 4-3
R. Bjork
Valley City
Grand Forks Sertoma
Champ. Round 1
120
12/13
W
F 5-0 3:29
J. Haugen
Grand Forks Red River
Grand Forks Sertoma
Champ. Round 1
120
12/13
L
DEC 6-2
J. Smith
Central Cass
Grand Forks Sertoma
Champ. Round 1
120
12/13
W
F 11-2 1:58
G. Horgeshimer
Fertile/Beltrami
Grand Forks Sertoma
Champ. Round 1
120
12/12
W
F 4-0 1:27
E. Crissler
Turtle Mountain
Grand Forks Sertoma
Champ. Round 1
120
12/10
L
F 2-0 1:40
E. Elijah
Lisbon
Lisbon @ Wahpeton
Round 1
120
11/26
L
F 4-3 1:54
J. Fraase
Fargo South
Fargo South @ Wahpeton
Round 1
120
Related Content
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020