Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Jacob Bellizzi
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2018-2019
2017-2018
2015-2016
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/16
L
DEC 4-3 TB1
B. Fisher
---
2019 IHSA STATE CHAMPIONSHIPS
Placement Matches
3A 220
02/16
W
MD 14-6
T. Williams
---
2019 IHSA STATE CHAMPIONSHIPS
4th Wrestleback (16 Man)
3A 220
02/16
L
DEC 7-3
R. Abraham
Evanston (Twp.)
2019 IHSA STATE CHAMPIONSHIPS
Semis(16 Man)
3A 220
02/15
W
DEC 8-1
N. Mishka
Chicago (Mt. Carmel)
2019 IHSA STATE CHAMPIONSHIPS
Quarters (16 Man)
3A 220
02/15
W
DEC 5-2
R. Boersma
---
2019 IHSA STATE CHAMPIONSHIPS
Round 1 (16 Man)
3A 220
02/09
L
DEC 3-1 SV
S. Kelly
Park Ridge (Maine South)
IHSA 3A Sectional @ Conant
3rd Place (16 Man)
220
02/09
W
MD 9-0
M. Rodriguez
---
IHSA 3A Sectional @ Conant
4th Wrestleback (16 Man)
220
02/09
W
DEC 7-0
J. Pascascio
Oak Park (O.P.-River Forest)
IHSA 3A Sectional @ Conant
3rd WB (16 Man)
220
02/09
W
F 2-0 0:59
R. Jaffray
Franklin Park-Northlake (Leyden)
IHSA 3A Sectional @ Conant
2nd Wrestleback (16 Man)
220
02/09
L
DEC 7-4
D. Lee
Roselle (Lake Park)
IHSA 3A Sectional @ Conant
Quarters & 1st WB (16 Man)
220
02/09
W
F 4-1 1:48
B. Mora
---
IHSA 3A Sectional @ Conant
Round 1 (16 Man)
220
02/02
L
F 12-4
R. Abraham
Evanston (Twp.)
IHSA 3A Regional @ Maine East
Placement Matches
220
02/02
W
DEC 12-5
S. Kelly
Park Ridge (Maine South)
IHSA 3A Regional @ Maine East
Semis and WB3
220
01/20
L
DEC 3-1
R. Abraham
Evanston (Twp.)
CSL Conference Tournament 2019
Placement Matches (16 Man)
220
01/19
W
DEC 5-2
S. Kelly
Park Ridge (Maine South)
CSL Conference Tournament 2019
Semis & 3rd WB (16 Man)
220
01/19
W
TF 16-1 5:30
D. Brazova
Winnetka (New Trier)
CSL Conference Tournament 2019
Quarters & 1st WB (16 Man)
220
12/17
W
DEC 9-8
T. Williams
Northbrook (Glenbrook North)
Des Plaines (Maine West) @ Northbrook (Glenbrook North)
Round 1
220
12/11
W
F 0-0 1:04
B. Reznick
Deerfield (H.S.)
Des Plaines (Maine West) @ Deerfield (H.S.)
Round 1
285
12/03
W
F 0-0 3:31
M. Xu
Vernon Hills
Des Plaines (Maine West) @ Vernon Hills
Round 1
285
11/27
W
F 0-0 0:28
V. Soto
Addison (A. Trail)
Addison (A. Trail) @ Des Plaines (Maine West)
Round 1
220
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/16
L
DEC 6-4 SV
C. Goodman
---
2018 IHSA STATE CHAMPIONSHIPS
Cons. Round 1 (16 Man)
3A 195
02/16
L
DEC 7-1
S. Villalobos
Downers Grove (South)
2018 IHSA STATE CHAMPIONSHIPS
Champ Round 1 (16 Man)
3A 195
02/11
W
NC 0-0
V. Rutter
Evanston (Twp.)
IHSA 3A Sectional @ Elgin (Larkin)
1st & 3rd (16 Man)
195
02/10
W
DEC 3-1 SV
J. Bartell
Park Ridge (Maine South)
IHSA 3A Sectional @ Elgin (Larkin)
4th Wrestleback (16 Man)
195
02/10
W
MD 9-0
J. Cunha
---
IHSA 3A Sectional @ Elgin (Larkin)
Semis & 3rd WB (16 Man)
195
02/10
W
MD 9-1
A. Feliciano
Franklin Park-Northlake (Leyden)
IHSA 3A Sectional @ Elgin (Larkin)
2nd Wrestleback (16 Man)
195
02/10
L
F 2-0 1:49
A. Tolbert
Wheaton (North)
IHSA 3A Sectional @ Elgin (Larkin)
Quarters & 1st WB (16 Man)
195
02/10
W
F 11-1 4:30
V. Clinite
South Elgin
IHSA 3A Sectional @ Elgin (Larkin)
Round 1 (16 Man)
195
02/03
L
DEC 6-3
J. Bartell
Park Ridge (Maine South)
IHSA 3A Regional @ Skokie (Niles West)
Placement Matches
195
02/03
W
F 2-0 0:13
C. Rojas
---
IHSA 3A Regional @ Skokie (Niles West)
Semis and WB3
195
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/06
L
DEC 7-4
S. Isteefanos
Mt. Prospect (Prospect)
IHSA 3A Regional @ Roselle
Placement Matches
170
02/06
W
DEC 4-3
E. Chalupa
---
IHSA 3A Regional @ Roselle
Consi Semis
170
02/06
L
MD 16-3
S. Isteefanos
Mt. Prospect (Prospect)
IHSA 3A Regional @ Roselle
Round 2
170
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024